Тази година Рим е притихнал. Светът се опитва, заедно с болката, която носи, да продължи напред. Всяка година през юни в Рим се провежда празник на българското кино. Жана Яковлева, директор на Българския културен институт в Рим, сподели в "Артефир".
"Като страшен декор на филм, празният площад, папата, който плаче сам в малката стая... Никой от нас не си е представял... За два месеца животът се преобърна на всички ни. Живеем някак си да се събудим, да сме, да имаме сила, да вярваме, че напред ще има нещо хубаво..."
Надеждата е последното, което трябва да си отиде от мислите ни.
"Но ако няма надежда, че ще продължим, то много трудно всеки от нас би станал въобще от леглото. Наистина тук, в Италия, ситуацията е драматична. И независимо от малките просветления – с хубава новина, с един човек повече излекуван – всеки знае в сърцето си, че пътят до финала е още далеч. Моля ви, пазете се!"
13-ото издание на фестивала трябваше да е през юни, запазили сме дати за юли, ако не стане – по-нататък.
"Филмът, с който по някакъв странен начин щяхме да открием тази година празника на българското кино, това е анимационният филм на Тео Ушев по книгата на Георги Господинов "Физика на тъгата". Сигурно ще ви изненада това мое решение. То не дойде сега. Искахме тази година да открием с един страхотен концерт на Хилда Казасян с българска музика от български филми. Надявахме се във Вила Боргезе да се чуят мелодиите от нашите прекрасни филми. Дано да е тази година. Много е хубаво да обърнем поглед към нашите стари филми. В тях има много топлина. Аз ги гледам и днес с умиление, с тъга. А сега си казвам – ето, земята се върти и нещата почнаха да се връщат обратно.
Затова бих показала старите български филми, които със старата си дата може би в утрешния ден ще звучат много актуално." – изрази надежда Жана Яковлева.
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg