Надявам се тази криза да има някакъв линеен характер, защото, за да кажем каква трябва да бъде помощта за хората в социалния сектор, за безработните, и каква помощта за бизнеса, ние трябва да знаем измеренията на тази криза. А в момента всички прогнози се разминават. Това заяви в "Нашият ден" Любослав Костов, икономист от Института за синдикални и социални изследвания към КНСБ и преподавател в УНСС.
"В момента не знаем какъв ще бъде реалният спад на Брутния вътрешен продукт, няма и как да знаем колко ще са безработните в края на годината. Според нашите оценки те ще бъдат над 300 000, но голяма част от тях няма да имат право на обезщетения за безработни. Практиката показва, че около 30-40% от тези, които се регистрират в бюрата по труда, имат право на обезщетение. Онези 60%, които работникът има право да получи на база осигурителния си доход за последните 2 години, от тази мярка може би ще могат да се ползват едва 1/3 от тези хора. Другите остават в обхвата на т.нар. "минимални помощи за безработица" – 9 лева на ден. Трябва да се започне именно с повишаване на размера на минималното обезщетение за безработни, защото то е замразено вече не помня колко години. За онези, които нямат право на обезщетение за безработица, ние предлагаме ваучери за храна на същата стойност – 60% от минималната работна заплата. Те да бъдат целеви и да се ползват само за храна с идеята да им се запази поне това основно потребление, за да посрещнат своите най-първи нужди в условията на извънредна ситуация."
Любослав Костов предлага няколко мерки, които държавата може да предприеме, с оглед овладяване на негативните ефекти за мнозинството от хората у нас: експертен съвет от икономисти, мораториум върху плащанията на ипотеки, стимулиране на безкешовото разплащане, осигуряване на пари и фонд за майки с малки деца и бременни жени, които губят работата си, повече средства във фонд "Безработица", въвеждане на необлагаем минимум за хората с най-ниски доходи, “Corona Wealth Tax” само за 2020 г. за топ 5% от най-богатите българи, отпускане на средства (до 1000 евро на човек) на студенти и командировани работници, принудени да останат в чужбина.
"Тези мерки ние от КНСБ ги предлагаме повече от 10 години и половината мерки не срещат особена подкрепа от изпълнителната власт, другата половина се разглеждат като твърде радикални, въпреки еднократния им характер.
България е единствената страна в ЕС, в която няма нито една мярка, осигуряваща безвъзмездна помощ за някоя категория, група в обществото. Да, осигуряват се кредити, макар и безлихвени, но в условията на стагнация кредитът е пасив за домакинствата и бизнеса, за банката е актив.
Любослав Костов обобщи, че, от една страна, правителството трябва да бъде по-активно в социалната сфера, с по-експанзивна фискална политика, защото категорично изоставаме от другите държави в това отношение. От друга страна, и хората трябва да бъдат по-отговорни и да изискват от своя работодател да ги осигурява на реалната заплата.
Повече можете да чуете от звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg