Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Даниела Попова

Диабетиците са застрашени от Covid-19 заради нарушения си имунитет

Снимка: Ани Петрова, БНР

Тези дни, тези месеци всички изведнъж се подчинихме и се вторачихме в този голям здравен проблем, който налегна цялото човечество – инфекцията с Covid-19. доц. д-р Даниела Попова, началник на Метаболитна клиника в Университетската болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", в здравната рубрика на "Нашият ден".

Към рисковата част от хората – тези, които имат сърдечни и дихателни заболявания – се поставя и групата на хората със захарна болест. Диабетът, както и затлъстяването, тези сериозни заболявания не са само болести на обмяната, но са свързани с прогресиращи, често пъти без изявени симптоми, съдови увреждания. Увреждат се генерализирано всички съдове – и малките, и големите. Увреждат се и съдовете, които хранят сърцето – коронарните артерии, съдовете на мозъка, съдовете на крайниците. Малките съдове, които се увреждат при прогресията на диабета, засягат очите, бъбреците, нервите. Грозд от множество усложнения, които увеличават здравните нарушения. Във връзка с това се нарушава и имунитетът при болните от диабет. Много често хората с диабет, когато се срещнат с някаква инфекция, могат да развият доста по-тежко инфекциозно заболяване. 

Хората със затлъстяване също са придружени със сериозни заболявания – просто няма орган или система, които да не страдат от болестно каченото наднормено тегло. Но един от най-сериозните нарушения са  това, че при тях се развива диабет. Много типични усложнения за тези пациенти, особено тези с високостепенното затлъстяване, дихателните нарушения – т.нар. "хиповентилация", която те имат, защото високият стоеж на диафрагмата в резултат на натрупани много коремни тлъстини силно затруднява дихателните движения на белите дробове. Тези пациенти дишат трудно, често имат задух, много често развиват пневмония, защото не разгъват добре дробовете си. Ако към това се добави и тежка вирусна инфекция... картината би била драматична. 

Съвет към тези пациенти е добър контрол на кръвната захар и на липидните показатели в кръвта, телесна редукция. А в днешното време това е повече от важно тези хора е, без да се страхуват и паникьосват, повече от всякога да бъдат стриктни в гликемичния контрол. Диетата също помага. Но – важен съвет – в този момент не бива да се прибягва до някакви намалени нискоенергийни хранителни режими и редуциращи диети, защото има опасност организмът да бъде лишен от нужните вещества, от витамините. Прехранването, злоупотребата с мазнини и захари продължават да бъдат неправилни. Балансираното и здравословно хранене е изключително важно. Това намалява риска.

Разговорът с доц. д-р Даниела Попова, началник на Метаболитна клиника в Университетската болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57