Третата книга на Делфин дьо Виган на български „Но и аз“ разказва историята на едно приятелство и за порастването на младата Лу, която на 13 години е с коефициент на интелигентност 160. Тя забелязва едно бездомно момиче сред хората на гара „Аустерлиц“, запознават се и така започва общуването между тях. Постепенно двете изграждат силна връзка, Лу иска да помогне на Ноулен или Но, която е изгубила семейството си, но това се оказва задача с много неизвестни. И въпреки че за момент нещата изглежда, че се подреждат, всъщност се оказва доста сложно да излекуваш чуждите рани, а също и своите... Както казва самата Лу, от чието име е повествованието:
„Преди мислех, че нещата имат основание да са такива, каквито са, че притежават скрит смисъл. Преди мислех, че този смисъл ръководи организацията на света, но илюзия е да се мисли, че съществуват добри или лоши основания, и в това отношение граматиката лъже, когато ни убеждава, че изреченията са свързани помежду си от познаваема логика, и тази лъжа се е утвърдила още преди векове, и сега аз знам, че животът не е друго, освен суматоха и затишие, чието редуване не се подчинява на никаква необходимост.“
Какво се случва и как завършва историята в „Но и аз“, ще разберете, ако прочетете този мъдър роман, който няма да бъде рекламиран, нито ще влезе в списъците на нашите инфлуенсъри, защото има качества, които никак не се ценят днес – нито в литературата, нито в живота – човечност, чувствителност, честност. Това е талантливо написана книга, която през погледа на една тийнейджърка казва истината, неприятната истина, че обществото не се интересува от падналия, от наранения, от този, който е изгубил любовта или не е съгласен да следва формулата за успешен и щастлив живот, в крайна сметка, че обществото е безмилостно. И също, че човек въпреки всичко не бива да се отказва да бъде добър и да обича.
Романът е филмиран с режисьор Забу Брайтман.
Чуйте Александра Александрова
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg