Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит рожден ден на маестра Ваня Монева

Снимка: Личен архив

На рождения си ден гост в рубриката „Главен герой“ на "Нашият ден" е Ваня Монева, диригент на фолклорния хор, който носи името ѝ. Хорът наскоро навърши 25 години, които отбеляза с голям концерт и не е спирал да жъне успехи. 

Маестра Монева демонстрира как един женски народен хор може да бъде третиран като блестящ инструмент и изгражда репертоарна политика, която разкрива възможностите на народните гласове в различни жанрови измерения.

Монева разказва за работата си с част от най-големите български композитори с Красимир Кюркчийски, Николай Кауфман, Стефан Мутафчиев, Петър Льондев, Коста Колев. 

Въпреки големите успехи дотук Монева не спира да се развива и да търси нови предизвикателства и вдъхновения извън познатото. Тя мечтае за големите световни музикални сцени, където фолклорът не е стъпвал.

Ваня Монева е сред ярките имена в историята на българското хорово изкуство. Завършва с отличие ДМА „Панчо Владигеров” през 1979 г. в класа на проф. Васил Арнаудов със специалност „Хорово дирижиране”, което поставя началото на впечатляващия ѝ творчески път.

През 1994 г. Ваня Монева и мениджъра Емил Минев основават хор "Космически гласове". Преди това е била главен художествен ръководител и диригент на „Мистерия на българските гласове”, Женски народен хор при БНР, Представителен смесен хор „Алеко Константинов”, Хор на софийските девойки, Представителен смесен хор „Петко Стайнов” и хорова школа - Казанлък, както и редица други хорови формации в София, Лом и Стара Загора.

Заедно с хор „Космически гласове от България” тя печели престижни отличия, като І награда на Международния хоров конкурс „Нека пеят народите“ на Европейското радио (EBU), награда ECHO на немските музикални продуценти за компактдиска Bulgarian Soul с Веселина Кацарова, „Класика в другите жанрове” на Allegro vivace на БНР, „Златно перо”, „Кристална лира”. Носител е и на III награда на Международния майски хоров конкурс – Варна, Специална награда в категория „Фолклор” на Международен хоров конкурс в Чехословакия, Специална награда на „Салон на изкуствата”, наградите „Сърцето на София“, „Златна книга”, „Златно петолиние”, „Следовник на Народните будители“ и др., определена е за „Музикант на годината’ 2014” в класацията на Allegro vivace на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минчо Тодоров с първа самостоятелна изложба "Седем стъпки"

На 22-ри октомври в галерия "Нюанс" от 18 часа се открива дебютната самостоятелна изложба на Минчо Тодоров "Седем стъпки". Тя е триптих   от скулптури и рисунки на художника, художествен каталог и документален филм със същото заглавие. Изложбата е посветена на 95-ата годишнина от рождението на Йордан Радичков и представлява амалгама между..

публикувано на 20.10.24 в 09:25

Любовта е по-силна от смъртта в мюзикъла "Дух"

Предстои есенната премиера на "Дух" на Държавната опера във Варна. Режисьор на мюзикъла е Сребрина Соколова. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Той прави премиерата си в Манчестър през 2011 г. и веднага след това превзема сцените на Уест Енд и Бродуей. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а..

публикувано на 20.10.24 в 08:50

Спомняме си за Ромен Гари

Френският институт организира Седмица, посветена на френския писател и дипломат Ромен Гари от 21 до 25 октомври в София и Пловдив. Поредицата от дискусии и филми е част от честванията на 145-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Франция и България и 110-годишнината от рождението на Ромен Гари. Един от акцентите в..

публикувано на 19.10.24 в 09:20

75 години професионален театър в Ямбол

Драматичният театър "Невена Коканова" в Ямбол отбелязва 75 години от обявяването си за професионален културен институт. През 1949 година, с Указ на театрите в НР България от 27 юни, театърът вдига завеса като държавен професионален институт. Така самодейната дотогава трупа получава статут на професионален културен институт – гласуват се..

публикувано на 18.10.24 в 16:20

Гласовете на Вавилон отекват в Археологически музей – Бургас

"Гласовете на Вавилон: Клинописни плочки от изгубената цивилизация“ е изложба , която може да бъде видяна до края на януари 2025 година в   Археологическия музей в Бургас . За забележителната съдба на Петър Матеев , който донася артефактите след участието си през 1876 г. в първата международна археологическа експедиция до Близкия Изток..

публикувано на 18.10.24 в 14:46