В условията на социална изолация, когато културните прояви са невъзможни вече почти два месеца, Община Пловдив предприе поредица от кризисни мерки в подкрепа на пловдивските творци.
Една от мерките е създаването на Кризисен фонд в размер на 100 000 лева. Според регламента независимите пловдивски творци от всички сфери на културата могат да кандидатстват за еднократна безвъзмездна помощ от 1000 лева за покриване на техни основни разходи и нужди в месеците на извънредното положение. Процедурата е обявена на сайта на „Пловдив 2019“, в раздел „Отворени покани“.
Друга антикризисна мярка е „Онлайн сцена - Пловдив“ – чрез нея се оказва подкрепа на пловдивските творци конкретно в създаването на онлайн културни събития, като единствено възможни в условията на извънредното положение и социална дистанция. Отдел „Култура, археология и културно наследство“ възстановява приемането на документи по Компонент 3 „Гражданска активност“, като процедурата е валидна само за събития, които могат да се организират и проведат онлайн. Пакетът с документи за кандидатстване могат да бъдат изтеглени от сайта на Община Пловдив, в раздел „Култура“, Компонент 3 „Гражданска активност“.
На каква помощ могат да разчитат хората на изкуството в трудното време, разказа в „Артефир“ заместник-кметът по културата в Община Пловдив Пламен Панов.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg