Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Мария Стаевска:

Симптомите на алергията и Covid-19 често се припокриват

Водещо в диференциренето е, че при Covid-19 има температура, а при алергията има сърбеж

Доц. Мария Стаевска
Снимка: Лилия Герчева, БНР

Сега започва пикът на пролетните алергии, така широко известни. В условията на Covid-19 епидемия нещата се усложняват от гледна точка, че голяма част от симптомите се припокриват. Това са кашлицата, зачервените очи, кихане, понякога задух при усложнения. Разбира се, има разлики и един опитен алерголог би могъл да се ориентира. Това каза в здравната рубрика на "Нашият ден" доц. Мария Стаевска, ръководител на Клиниката по клинична алергология на Александровска болница и на Катедрата по алергология към Медицинския университет. 

Пациентите с алергия биха могли сами да се ориентират и да не изпадат в паника: първо – техния собствен опит с предишни сезони. Т.е. ако те имат кихане, сърбеж в носа, водниста секреция, сърбеж, сълзене и зачервяване на очите, сърбеж към носоглътката, доста неприятен сърбеж към ушите – това са типичните симптоми. Ако нещата се усложняват и са с астматични пристъпи, към тези оплаквания се добавят и пристъпи от задух, свирене в гърдите, особено нощем. 

Ако имат Covid-19, пак ще има хрема, запушване на носа евентуално, но ще има по-скоро болка в гърлото, а не сърбеж, и много скоро ще започнат да повишават и температурата, което е изключително нехарактерно за алергичното състояние.

Водещо в диференциренето е, че при Covid-19 има температура, а при алергията има сърбеж.

Друг проблем, с който се сблъскваме от самото начало на епидемията, е непрекъснатото ползване на дезинфектанти. Те са абсолютно необходими, за да минимализираме шанса от заразяване, така че не е нещо, което можем да си позволим да не правим. За съжаление дезинфектантите изключително изсушават кожата. Те са или на спиртна основа, или на други – доста агресивни вещества, които разрушават липидния слой на кожата и правят кожата много беззащитна и много чувствителна на всякакви раздразнения. Голяма част от проблемите с дезинфектантите реално не са на алергична основа. Контактните дерматити, които те причиняват, се делят на алергични и иритативни. 

Иритативният дерматит донякъде може да бъде ограничен, като се използват след дезинфекциране и измиване на ръцете емолиенти – медицинска козметика, кремове без консерванти, които да дадат малко влага и мазнина на кожата, с които тя да си възвърне защитата.

Другият проблем с дезинфектантите е тяхната миризма. Много пациенти имат повишена чувствителност на горните дихателни пътища, която води до по-голяма реактивност при контакт с такива миризми. Това води до пристъпи, кашлици, задух. Тази повишена чувствителност се нарича неврогенно възпаление, което води до симптоми, въпреки че нямаме нито алергия, нито инфекция. 

Разговорът с доц. Мария Стаевска, ръководител на Клиниката по клинична алергология на Александровска болница и на Катедрата по алергология към МУ, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30