Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Мария Стаевска:

Симптомите на алергията и Covid-19 често се припокриват

Водещо в диференциренето е, че при Covid-19 има температура, а при алергията има сърбеж

Доц. Мария Стаевска
Снимка: Лилия Герчева, БНР

Сега започва пикът на пролетните алергии, така широко известни. В условията на Covid-19 епидемия нещата се усложняват от гледна точка, че голяма част от симптомите се припокриват. Това са кашлицата, зачервените очи, кихане, понякога задух при усложнения. Разбира се, има разлики и един опитен алерголог би могъл да се ориентира. Това каза в здравната рубрика на "Нашият ден" доц. Мария Стаевска, ръководител на Клиниката по клинична алергология на Александровска болница и на Катедрата по алергология към Медицинския университет. 

Пациентите с алергия биха могли сами да се ориентират и да не изпадат в паника: първо – техния собствен опит с предишни сезони. Т.е. ако те имат кихане, сърбеж в носа, водниста секреция, сърбеж, сълзене и зачервяване на очите, сърбеж към носоглътката, доста неприятен сърбеж към ушите – това са типичните симптоми. Ако нещата се усложняват и са с астматични пристъпи, към тези оплаквания се добавят и пристъпи от задух, свирене в гърдите, особено нощем. 

Ако имат Covid-19, пак ще има хрема, запушване на носа евентуално, но ще има по-скоро болка в гърлото, а не сърбеж, и много скоро ще започнат да повишават и температурата, което е изключително нехарактерно за алергичното състояние.

Водещо в диференциренето е, че при Covid-19 има температура, а при алергията има сърбеж.

Друг проблем, с който се сблъскваме от самото начало на епидемията, е непрекъснатото ползване на дезинфектанти. Те са абсолютно необходими, за да минимализираме шанса от заразяване, така че не е нещо, което можем да си позволим да не правим. За съжаление дезинфектантите изключително изсушават кожата. Те са или на спиртна основа, или на други – доста агресивни вещества, които разрушават липидния слой на кожата и правят кожата много беззащитна и много чувствителна на всякакви раздразнения. Голяма част от проблемите с дезинфектантите реално не са на алергична основа. Контактните дерматити, които те причиняват, се делят на алергични и иритативни. 

Иритативният дерматит донякъде може да бъде ограничен, като се използват след дезинфекциране и измиване на ръцете емолиенти – медицинска козметика, кремове без консерванти, които да дадат малко влага и мазнина на кожата, с които тя да си възвърне защитата.

Другият проблем с дезинфектантите е тяхната миризма. Много пациенти имат повишена чувствителност на горните дихателни пътища, която води до по-голяма реактивност при контакт с такива миризми. Това води до пристъпи, кашлици, задух. Тази повишена чувствителност се нарича неврогенно възпаление, което води до симптоми, въпреки че нямаме нито алергия, нито инфекция. 

Разговорът с доц. Мария Стаевска, ръководител на Клиниката по клинична алергология на Александровска болница и на Катедрата по алергология към МУ, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45

Евгени Черепов, учител: Младежите днес четат активно

В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..

обновено на 01.11.24 в 12:16

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

обновено на 01.11.24 в 10:12