Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Фламбурари и Трите закона за детското четене

Снимка: Justine Тoms

Една добра магьосница, една актриса и детски писател, и... също така дама, непрекъснато търсеща съвременните измерения на живота. Весела Фламбурари е омъжена и живее в Атина, известна със своите детски и юношески романи. Популярна е и със своите срещи с децата, на които представя книгите си – но вече като актриса – с кукли, с песни, с приказчици... 

Писателката разказа в "Нашият ден" как преживява карантината: "Общо взето, всички си стоят вкъщи. Аз съм детски писател и за мен е много прекрасно, че мога да си стоя вкъщи. Имаме голям балкон с цветя и зеленина, отдолу имаме градинка, която мога да гледам... Хубаво е, когато работата на човек може да бъде свършена от вкъщи. Съпругът ми е анестезиолог и не може да си върши работата от вкъщи. Той е и поет, което може да се върши от вкъщи.

У дома е най-хубавото място на света! Не го мисля като изолация. А и изолацията може да бъде нещо съвсем, съвсем прекрасно, както казва Туве Янсон. Тя говори много за самотата в своите приказки, но самотата като начин на въздействие върху света – тя може да бъде много творческа." 

Авторката е готова и със своя нов фентъзи роман. В него тя се обръща към тракийската митология – една малко по-съвременна интерпретация на образа на бога на слънцето Загрей. Засега и романът се казва така "Злато от Загрей". 

Весела Фламбурари категорично не е съгласна, че днешните деца не четат.

"Според мен все повече и повече се чете. Децата са навити да четат не само от книжно тяло, в това няма нищо лошо. Реално те непрекъснато четат – от таблета, от компютъра, от четеца... За тези, които не вярват, че децата с удоволствие четат, има:

Три закона на детското четене на Весела Фламбурари:

Във всяка къща трябва да има книги, библиотека с телесни (хартиени) книги.

Децата правят това, което виждат, а не това, което им се казва. Ако искаме децата ни да четат, те трябва да видят как родителят чете книга за себе си.

На детето трябва да се чете на глас. Не само за лека нощ, а винаги когато това е възможно и след като почне да чете само, като се разменят ролите."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Весела Фламбурари е автор на много приказки, разкази и романи, сама поставя някои пиеси за деца… и радио- и телевизионни спектакли. „Мина и тайната на магиите“ и цяла поредица за малката Мина с добрите приказки и магии, за най-малките – „Коледни приказчици“ и „Приказчици“, за по-големите – „Приказки за театър“ и още много други – това са досегашните произведения на Весела. Завършила е ВИТИЗ, а след това и Софийския университет. Работила е в Детска редакция на програма „Христо Ботев“ на БНР. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05