Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Милошев

Мутации в шиповете на SARS-CoV-2 го правят патогенен

Предполага се, че тези мутации са причината SARS-CoV-2 да бъде инфекциозен за хора

Снимка: pixabay

Новото за науката не е самият вирус, а това колко бързо той се разпространи в човешката популация и засегна толкова много хора – над 3 млн. души са показали позитивност, но се очаква бройката на заразените да е много повече, а и заболяването продължава да се разпространява. Това каза проф. Георги Милошев, ръководител на лаборатория по молекулярна генетика в Института по молекулярна биология към БАН, в здравната рубрика на "Нашият ден".

Това, което виждаме като генетичен материал – RNK на вируса кодира 29 гена за 29 протеина. Всички протеини участват в изграждането на белтъчната обвивка, в разчистването на генома на вируса, когато той навлезе в клетката, някои от протеините участват в това да включат клетката да заработи за самите вируси – повечето от вирусите използват протеини на клетката. Но за да стане това, вирусите трябва да носят в себе си гени за протеини, които да подпомогнат този процес. 

Проф. Георги МилошевВ този конкретен вирус има гени, които синтезират протеини, пречещи на имунната система да атакува вируса, и протеини, които подпомагат клетката в един даден момент да се самоубие, т.е. самата клетка да загине и да освободи вирусите в околното пространство, така че да заразят и други клетки

В този момент има само една сериозна публикация, която показва каква е мутагенността на този вирус. Хората са изследвали 220 секвенти, т.е. различни вирусни модификации, и са намерени само 8 мутации, като характерните мутации са 3 за Американския континент, 5 мутации за европейските страни. Тези мутации обикновено са свързани с т.нар. "нонсенс мутации" или мутации, които не засягат важни области от генома на вируса. Така че те не се отразяват по никакъв начин на неговото поведение. Обаче 2 от мутациите са в гени, отговорни за т.нар "шипове" на вируса. Шиповете на повърхността на вируса служат за контактуване с рецептори на клетката. Тъй като вирусите не могат да навлязат в клетката където и да е, има рецептори – това са специфични места, през които преминават макромолекули, други вещества и обикновени вируси. Но тези рецептори и шиповете на вируса трябва да съответстват точно (като ключ и ключалка), за да може вирусът да навлезе в клетката. 

Шиповете на вируса SARS-CoV-2 са едно от най-интересните места за изследване. Оказва се, че две от мутациите засягат точно тези шипове при SARS-CoV-2Не е доказано, но се предполага, че тези мутации са причината SARS-CoV-2 да бъде инфекциозен за хора. Когато са настъпили тези две мутации, събрали са се в генома на този вирус, той е станал вече патогенен. 

Предполагам, че тези ваксини, които сега се изпробват, повечето антитела са синтезирани именно срещу шиповете. И това е начинът за атака

Разговорът с проф. Георги Милошев, ръководител на лаборатория по молекулярна генетика в Института по молекулярна биология към БАН, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00