Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 и климатичната криза

| обновено на 05.05.20 в 13:34 БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Кризата с Covid-19 безпрецедентно затвори Земята и същевременно накара хората да впрегнат ресурси и общи усилия в борбата. Кризата постави въпроса за общото ни бъдеще на Земята и нуждата от решително намаляване на въглеродните емисии. Нормално е да се питаме дали ресурсът, който мобилизирахме в борбата с коронавируса, не може да бъде използван и в изнамирането на решения за едно по-чисто и зелено бъдеще.

Платформата MOVE.BG организира онлайн диалог, за да анализира голямата промяна, в която живеем.

"Идеята за излизане от тунела не е първо да рестартираме икономиката, после да я позеленяваме, а по такъв начин да възобновим икономическия живот, че да пазим Земята и онова, което в последните месеци ѝ спестихме с дейността си.

Екологичните министри на 16 европейски държави взеха решение за общи мерки. България, за съжаление, не се включва в този диалог и като че ли за момента изпуска влака за бъдещето" – обобщава част от темите, разисквани в диалога, Саша Безуханова.

Проблемите на света в капка вода – метафорично така можем да обобщим въпроса с чистата питейна вода, която някои от нас имат за даденост, а доста повече хора -– не. Помним, че една от водещите теми преди Covid кризата беше липсата на вода на гр. Перник.

Хюсеин Йеменджиев от Enova H2O – един от най-успешните стартъпи, предлагащ решения в борбата със замърсяването на водата, говори за нуждата от преосмисляне на приоритетите и целите ни оттук насетне. 

"Устойчивостта не е ексцентрична прищявка, а е от критична важност, когато минаваме през подобни глобални кризи. А кризите за в бъдеще ще са глобални". 

Любомила Йорданова, директор на берлинския стартъп Plan A, също смята, че се нуждаем спешно от промяна на плана и досегашните действия, ако не искаме да се изправим пред нови и нови кризи от глобален характер и пред необратими климатични промени.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рая Баева и Елена Веселинова – събрани да пътуват

Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация.   Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...

публикувано на 16.12.24 в 11:46

Българската иновация, която променя подхода към качеството на водите

Хюсеин Йеменджиев , преподавател от Бургаския университет, е един от хората, които дават пример в България за успешен трансфер на научни иновации в бизнеса. Неговата компания, EnovaH2O, създава иновационни решения за мониторинг на качеството на водите и през 2018 година печели наградата за най-добър стартъп в Европа в категорията "Вода". В..

обновено на 16.12.24 в 11:15

Инициативата "Реките на София" преосмисля връзката на града с реката

В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът". За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от..

публикувано на 16.12.24 в 11:01

Нарушената власт на традиционните медии

В рубриката " Въпреки мрежата "  гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..

публикувано на 16.12.24 в 09:05

Барселона, където сякаш е родена Коледа

Барселона по Коледа - това е едно платно, чийто художник е светлината. Тя танцува с времето и цветовете. Градът, който винаги пулсира с динамиката от туристите, забързания начин на живот, културата и морския бриз, през декември е обгърнат от едно меко, почти интимно вълшебство. Слънчевият вятър носи аромата на испанския коледен сладкиш турон, на..

публикувано на 16.12.24 в 08:58