Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светът е на пауза, трафикът на хора – не

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Трафикът на хора е нещо, което се случва на другите, докато не се случи на нас или наши близки. Повечето хора свързват трафика на хора с отвличане най-вече на деца, но тези случаи заемат 5,64% от печалната статистика. 

За сметка на това 43,4% стават жертви на сексуална или трудова експлоатация, подведени от фалшива обява за работа

Днес, в ситуация, в която мнозина остават без работа и изпадат в безизходица, е възможно да попаднат на предложение, което звучи като решение. А в някои случаи зад това може да има заложен капан.

"Ако едно предложение е твърде хубаво, за да е истина, вероятно не е истина, изтъква Мартин Стефанов от фондация А21. Ако ви предлагат неквалифицирана, но добре платена работа в чужбина – твърде вероятно е да става въпрос за измама.

Образованието или по-високият социален статус не са гаранция, че ние, наши близки, колеги, съседи ще останем недосегаеми."

Дори при положение че подобен риск ви звучи абстрактно и като да не се отнася до вас, имайте предвид, че трафикът на хора е най-бързо разрастващото се престъпление по целия свят, генериращо повече от 360 млрд. български лева на година.

На националната телефонна линия 0800 20 100 можете 24 часа в денонощие да се обадите безплатно от всяка страна в ЕС – да подадете сигнал, да проверите потенциален работодател или да споделите опит.

"По-добре опасенията ви да излязат преувеличени, отколкото да пропуснете да помогнете", казват хората, които отговарят за линията, и уверяват, че можете да се обадите при пълна конфинденциалност.

Фондация А21 е част от международна мрежа, която има свои представителства в 14 държави по света.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Толошанова

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа?

Какво се случи на конференцията във Виена, посветена на арбитража в Югоизточна Европа? За новите технологии и сигурността, и свързаните с тях особености на арбитражното производство – разказва  проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, най-младата жена – професор по право, дългогодишен консултант на "Законът и..

публикувано на 04.10.24 в 12:25