”Траките са вярвали, че интелектуалната енергия е безсмъртна. Тайните им общества са изградени на родов и социален принцип и са управлявали светските и религиозните дела в тракийските царства. В рамките на тези затворени мъжки общества са предавани знанията как да се управлява, как да се извършват обредите, музика, астрономия и свещенодействия” – казва проф. Валерия Фол по повод наскоро издадената си книга „Тайните общества на траките”.
Траките са търсели хармония с природата са отдавали особено значение на знанието, острата мисъл и добрата памет. Според професор Валерия Фол обаче човекът не се учи от историята и пренебрегва натрупаното знание.
Професор Валерия Фол е траколог, преподавател и ръководител на Института за научни изследвания в областта на организацията, управлението и защитата на културно-историческото наследство.
Още важни компоненти от философията на траките и кои от тях звучат актуално и до днес – чуйте във „Време и половина”.
В очакване В изгарящата горещина на следобеда, седя под дебелата сянка на дървото, около мен са налягали лудите кучета на лятото, и ние заедно чакаме да дойде по-добрият живот. Това стихотворение на поета и преводач Пейчо Кънев дава заглавие на новата му поетична книга. Редакторката ѝ, Силвия Чолева, пише за стиховете в нея: "Директна и сурова..
За границите на изкуството, за смелостта да бъдеш себе си и за силата на музиката да лекува и провокира – разговор в "Нашият ден" с един артист, който трудно се побира в едно определение. Иво Димчев е хореограф, певец, композитор, визуален провокатор и куиър активист – човек, който в месеците на най-тежка изолация заради Covid 19 превърна личните..
8 септември е последният ден на пловдивския фестивал Station Street. Какви бяха акцентите в третото издание на форума и какво да очакват жителите и гостите на града днес разказва в "Нашият ден" Цветан Цветанов. Чуйте в звуковия файл:
Днес (на 8 септември) приключва "Буна 3" – третото издание Международния форум за съвременно изкуство. Най-голямата платформа за съвременно изкуство с международно участие у нас започна през 2023-та и вече две поредни години събира по над 150 артисти от България и света, които трансформират морската столица с над 50 събития – изложби, намеси в..
На 8 септември православният свят чества църковния празник Рождество на Пресвета Богородицап. Празнува и град Берковица. Празникът на града се отбелязва от 1998 година, а програмата е наситена с културни събития. Какви са те – пред редактора Таня Любенова разказва кметът на града – Радослав Найденов.
Духовен концерт, юбилейна изложба на студенти по дизайн и постановки по Стефан Цанев са част от програмата на XVIII международен фестивал на младите в..
Този текст не е за птиците на Сакар, но името му, освен че звучи прекрасно поетично, отдалеч ни насочва към меката златна светлина на южния Сакар, където,..
Евангелското четиво от неделята преди Кръстовден разкрива пълнотата на тази любов: "Защото Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg