Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Серия онлайн концерти на проф. Венцеслав Николов

Проф. Венцеслав Николов
Снимка: БГНЕС

Първият опит на нашия известен виолончелист беше на 14 април, а в програмата бяха включени творби на Йохан Себастиан Бах и Сергей Прокофиев. „Това беше успешен експеримент и поискахме да го повторим“ – казва той.

Общо хората, които са се включили в излъчването, са били 4500, а постоянните зрители са били 200. Следващото събитие, организирано от Сити Марк арт център, е концертът на пианистката Милена Моллова, която за 80-годишнината си направи и своя първи онлайн концерт. Сред творбите беше и „Für Elise“ на Бетовен, пиесата, изпълнена от нея и на първия ѝ концерт още като шестгодишна.

Излъчванията по интернет продължават на 15 май. Венцеслав Николов и Евгений Желязков ще представят песенния цикъл „Зимен път“ на Франц Шуберт. Двамата вече са изпълнявали творбата преди време на концерт в Националната художествена галерия.

Концерт ще има и на 9 юни. „Отдавна исках да направим този концерт с много известния ни пианист Людмил Ангелов“ – споделя виолончелистът. Ще изпълнят кратки пиеси, обикновено определяни като бисови. За този път програмата е определена, но по време на излъчването слушателите ще могат да коментират, а защо не и да предлагат още произведения, които да бъдат представени на следващ концерт.

Онлайн излъчванията са безплатни, но има и опция за закупуване на билет на различна цена, за да се подпомогнат екипите и музикантите, които са ангажирани с тези събития.

В звуковия файл чуйте разговора с проф. Венцеслав Николов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Роберто Деверьо", опера от Гаетано Доницети в три действия

Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран •  Роберто..

публикувано на 04.04.25 в 11:45

Арнау Гарофе Фарас: Испанецът, който намери музикалния си дом в България

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..

обновено на 04.04.25 в 10:57

Етиопски пънк-джаз в петък вечер

Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..

публикувано на 03.04.25 в 20:22

Цигански ритми и виртуозност от "Кварто" в "Циганка"

На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..

публикувано на 03.04.25 в 08:05

Драмата на "Риголето" оживя на сцената на Старозагорската опера

В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..

обновено на 02.04.25 в 12:05