Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Камелия Минчева-Чекърлиева

Камелия обичаше художниците – това беше нейната мисия

| обновено на 14.05.20 в 16:46
25
Камелия до портрета си от Донка Павлова
Снимка: Ани Петрова

Камелия беше човек, който обича художниците – това беше нейна мисия в живота. Тя се беше отдала на художниците и тази любов беше взаимна. Камелия имаше невероятно добро име сред авторите, което не е често явление. Много силно присъствие в галерийната дейност на София. Така я представят творците – такава остава в спомените им. 

Камелия Минчева-Чекърлиева е създател на първата частна галерия в София "Арт 36". Името на галерията се свързва през годините с показването на високи образци и стойностни произведения на изобразителното изкуство, с творчеството на едни от най-големите български художници. 

През годините в “Арт 36” са излагали Генко Генков, Димитър Казаков-Нерон, Иван Кирков, Георги Баев, Георги Божилов-Слона, Светлин Русев, Любен Зидаров, Магда Абазова, Цанко Панов, Георги Трифонов, Вихрони Попнеделев, Кольо Карамфилов, Драган Милев-Дари, Никола Буков-Букчето, Захари Каменов, Чавдар Петров и още много други, които стават и приятели на галеристката. 

Чуйте думите на признание и памет от художниците Атанас Атанасов и Захари Каменов в звуковия файл.

Снимките на фотографката Ани Петрова са документирали фрагменти от цяла една висока епоха за българското изобразително изкуство – Камелия Минчева-Чекърлиева в Галерия “Арт 36” с творците Георги Божилов-Слона, Иван Кирков, Никола Буков- Букчето, Магда и Тодор Абазови, Светлин Русев, Любен Зидаров, Георги Трифонов, Чавдар Петров, Димо Колибаров, Вежди Рашидов, Атанас Хранов, Веско Велев, Петър Змийчаров, Захари Каменов, Свилен Блажев... художествения елит на нацията.

Галеристката Камелия Минчева-Чекърлиева си отиде от този свят на 1 май 2020 г. Поклон пред паметта ѝ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55