Световният ден за борба с хепатита се отбелязва на 19 май от 2006 година по инициатива на Европейската организация на пациентите с чернодробни заболявания и на Световната здравна организация за подкрепа на пациентите, носители на вируса на хепатит. Доказано е, че вирусните хепатити В и С са основните причини на рака на черния дроб. По данни на Световната здравна организация в Европа 15 милиона души живеят с хепатит В и 14 милиона души с хепатит С. Повечето от тях не знаят, че са заразени.
Проф. д-р Красимир Антонов, дмн, е сред най-изтъкнатите хепатолози в България. Той е началник на отделение „Диагностика, лечение и проследяване на болни с вирусни хепатити, порфирии и чернодробна патология при трансплантация“ към Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, София.
Проф. Антонов запознава с рисковете от това заболяване, начините на заразяване и съветва за задължително тестване на рисковите групи.
"Има два основни вируса на хепатита – това са вирусът на хепатит В и хепатит С, защото те предизвикват хронична инфекция, а тя може да доведе до чернодробна цироза или до рак на черния дроб. Битката срещу вирусния хепатит – и С, и В – е битка за нашето здраве и за предпазване от рак на черния дроб."
Има възможност да се стопира болестта
"Трябва да се знае, че в момента светът разполага, вкл. и България, с една терапия, която позволява при хепатит С да се изгони инфекцията, а при хепатит В да се потисне, така че и в двата случая да постигнем ефект на оздравяване. Затова трябва човек да се изследва и да получи навреме адекватна помощ. Необходим е един по-масов скрининг."
Няма никаква симптоматика!
"Ако човек има кръвопреливане/операция в миналото (преди 1992), ако използва венозни средства (наркотици), татуировки, каквото и да е рисково поведение, по-добре да си направи изследване. Тези, които имат оплаквания, те вече са с цироза или рак на черния дроб. Там нещата обикновено не вървят добре."
Познаването на тези инфекции и тяхната коварност е единственото, което може да накара хората да се изследват. Нужен е масов скрининг, за да има навременно лечение. Това се организира от пациентски организации и като Сдружението за борба с хепатита ХепАктив.
Световната здравна организация поставя една цел до 2030 г. 90% от хората по света да бъдат изследвани за хепатит С, а 80% от инфектираните да бъдат лекувани. В това отношение ние изоставаме от тази програма и трябва да се положат усилия да влезем, като цивилизованите държави, в тази пътека към изкореняване на хепатит С."
До 22 май в болница "Св. Иван Рилски" след предварително записване на тел. 0876 01 39 13 можете да се подложите на тест за хепатит С.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg