Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Мишев: Мир на кумирите ни

Бележки под линия

Писателят Георги Мишев
Снимка: БГНЕС

Един автор, който обикновено е сценарист на филмите, а в този случай е само хронист на филм, гледан вече 40 години и още 30 след това... Става дума за писателя Георги Мишев и новата му книга с литературни мемоари, наречена "Мир на кумирите ни".

Мемоари или семеен албум, който не е за показ...

"Подзаглавието е "Бележки под линия" и това е една междинна, хибридна форма, модерно казано... Така че и този жанр не е строго оформен и ясен. Той е някак си удобен на авторите, защото не всичко, което един автор пише, се побира в рамките на някакъв жанр."

"Мир на кумирите ни" – продължение на "Мир на страха ни"

"Да. Това е също една условна форма. Става въпрос за почти едно и също време. Втората книга е малко вглеждане в детайлите и подробностите от онова време. Първата книга беше малко "общ план", както се казва в киното, втората е "грос". Като се вгледа човек в детайлите, си обяснява много нещата. От това се раждат размислите, а след размислите – решенията."

Обидени и разпознали се?

"Надявам се, че никой няма да седне да чете, защото нашите съвременници много не се интересуват от изминалото време или си имат вече втвърдени представи за миналото. Дали се страхувам – не, защото повечето от нещата съм ги наблюдавал отблизо и съм свидетел. А пък това, че някой ще се засегне... Истината трябва да е в основата на равновесието в живота, иначе то ще се загуби."

Някои неща трябва да бъдат записани, за да се знае

"Все пак субективните усещания са си субективни. Само времето и историята по-нататък могат да потвърдят или да отрекат."

Времето в България тече по-бързо, защото вече е зачертало имената на колосите с глинени крака

"Времето отсява много от нещата. Помните, че лозунгът на СДС беше "Времето е наше". Сега можем да го отнесем към "фермата за илюзии".

Може ли да се живее без кумири

"Въпросът е доста философски. Човек не може да живее без кумири, така е устроен. Кумирът е ориентир. Понякога кумирите се израждат в идоли. Остава човек сам да реши. Човекът трябва да се стреми да бъде личност. Знаем колко е труден този процес."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30