Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Мишев: Мир на кумирите ни

Бележки под линия

Писателят Георги Мишев
Снимка: БГНЕС

Един автор, който обикновено е сценарист на филмите, а в този случай е само хронист на филм, гледан вече 40 години и още 30 след това... Става дума за писателя Георги Мишев и новата му книга с литературни мемоари, наречена "Мир на кумирите ни".

Мемоари или семеен албум, който не е за показ...

"Подзаглавието е "Бележки под линия" и това е една междинна, хибридна форма, модерно казано... Така че и този жанр не е строго оформен и ясен. Той е някак си удобен на авторите, защото не всичко, което един автор пише, се побира в рамките на някакъв жанр."

"Мир на кумирите ни" – продължение на "Мир на страха ни"

"Да. Това е също една условна форма. Става въпрос за почти едно и също време. Втората книга е малко вглеждане в детайлите и подробностите от онова време. Първата книга беше малко "общ план", както се казва в киното, втората е "грос". Като се вгледа човек в детайлите, си обяснява много нещата. От това се раждат размислите, а след размислите – решенията."

Обидени и разпознали се?

"Надявам се, че никой няма да седне да чете, защото нашите съвременници много не се интересуват от изминалото време или си имат вече втвърдени представи за миналото. Дали се страхувам – не, защото повечето от нещата съм ги наблюдавал отблизо и съм свидетел. А пък това, че някой ще се засегне... Истината трябва да е в основата на равновесието в живота, иначе то ще се загуби."

Някои неща трябва да бъдат записани, за да се знае

"Все пак субективните усещания са си субективни. Само времето и историята по-нататък могат да потвърдят или да отрекат."

Времето в България тече по-бързо, защото вече е зачертало имената на колосите с глинени крака

"Времето отсява много от нещата. Помните, че лозунгът на СДС беше "Времето е наше". Сега можем да го отнесем към "фермата за илюзии".

Може ли да се живее без кумири

"Въпросът е доста философски. Човек не може да живее без кумири, така е устроен. Кумирът е ориентир. Понякога кумирите се израждат в идоли. Остава човек сам да реши. Човекът трябва да се стреми да бъде личност. Знаем колко е труден този процес."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Лимонов" и бунтът като еротичен рокендрол

Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..

публикувано на 11.04.25 в 16:20
Постер

Документалният филм "Оглушителна тишина" тръгва по кината

Документалният филм "Оглушителна тишина" на режисьора Станислав Дончев и сценаристите Теодора Дончева и проф. Петя Александрова тръгва по кината от днес (11 април). Създателите на филма, засягащ тихата и болезнена тема за самоубийството през личната история на бившата художествена гимнастичка Цветелина Стоянова, гостуват в "Артефир"...

публикувано на 11.04.25 в 14:54
Яница Фендулова „Отслабване на действителности“ (2025)

Съвременното изкуство за отровните двойници

Пропагандата е навсякъде около нас. Знаем го, разбираме го, но често неволно ѝ се поддаваме. Социалните мрежи правят ситуацията още по-сложна. Алгоритъмът ни се превръща в балон, захранван само с информацията, която искаме да чуем и видим.  Истината и лъжата образуват объркваща амалгама и стават все по-неразличими една от друга. Това, че..

публикувано на 11.04.25 в 14:35

Бъдещето през погледа на експериментатори и новатори на SHAPESHIFT фестивала

SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници.  Темата тази година е Radical Imaginations,..

обновено на 11.04.25 в 11:55
Ивайла Александрова, Руси Чанев и Румен Леонидов

Фондация "Константин Павлов" раздаде първите си награди

Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..

публикувано на 11.04.25 в 11:10