Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвместна продукция на програма "Христо Ботев" и радио Шумен

Ще изчезне ли язовир "Тича"

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Министерството на околната среда и водите разпореди на ВиК - Шумен и ВиК - Търговище спешно да предприемат мерки за намиране на алтернативни водоизточници. Причината е намаляващият обем на язовир „Тича“ и по-малкото количество вода, годно за питейно-битови нужди.

Двете дружества трябва максимално да ограничат ползването на вода за промишлени цели, от която пият и се мият жителите на Шумен, Велики Преслав и Търговище.

Според хората от селата Сушина и Ловец, резкият спад в нивото на „Тича“ е започнал през лятото на миналата година. Тогава няколко ръкава са се отдръпнали, а днес дори пет-шест от тях са изчезнали от картата на язовира.

Всеки месец нивото на водоема спада с над 2 млн. кубични метра, сега неговият обем е почти наполовина.

В момента в „Тича“ има малко над 160 милиона кубични метра вода. Притокът към него остава малък, а равнището му продължава да намалява.

Дългоочакваният договор за изграждане на ВиК инфраструктура по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ на стойност 126 млн. лв.  вече е факт. Парите са за подмяна на довеждащия водопровод от язовир "Тича”, за изграждане на пречиствателната станция за питейни води, подмяна на канализация, ремонти на помпени станции в Шумен, както и ВиК обекти в Нови пазар.

Малко след подписването на договора в края на април, водното дружество в Шумен е и с нов управител Жанета Панайотова. 

Екоминистерството задържа крехкото равновесие между нуждата от вода за напояване и вода за пиене, но има реална вероятност поливният сезон да се провали. В дискусията за съдбата на почти лишения от вода язовир “Тича”, което впрочем не е изолиран проблем, се включват и Димитър Куманов от сдружение “Балканка” и Христо Николов от “Напоителни системи”. 

На каква цена шуменци плащат водата си?

Димитър Куманов каза, че договорът за изграждане на ВиК инфраструктура е добра новина и че МОСВ този път си е свършило работата, но обърна внимание на факта, че част от загубите на язовир "Тича" идват от старата водопреносна мрежа, но има и "брутални кражби". Той наблегна и на нуждата вода от язовира да не се използва за промишлени нужди и предприятията от района да си осигурят собствени водоизточници.

Друг любопитен въпрос е, ако от ВиК осигуряват вода на предприятия не от района, на каква цена те плащат водата за промишлени нужди и колко плащат шуменци – да не се окаже, че плащат различно за една и съща вода.

"Вода от язовир "Тича" не се използва от 2018 г. за електроенергия" – каза Христо Николов, според него земеделският сезон ще приключи добре и ще има достатъчно вода за напояване на посеви.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30