Докосването до Христо Смирненски винаги е повече от съприкосновение. И след толкова години във всякакви времена и състояния той въздейства. Главният уредник на къщата-музей на поета Елена Алекова разказва в "Нашият ден".
"Първото ми съприкосновение със София беше все едно виждах персонажите на Смирненски. Само човек да има очи да види онова, което той е описал. "Витоша, загадъчна и нежна...", "Вечер теменужена"... Сега съм с огромно вълнение, че работя в къщата-музей "Христо Смирненски", дойдох и в квартала, в който е живял. Човек вижда реалните картини, които е създавал, ако и времето да е друго."
Много паметници на културата в България страдат
"Вече къщата-музей е ремонтирана. Тя е готова, за да подредим експозицията – битова и документална. За съжаление извънредното положение отложи малко подредбата на къщата. В момента, в който хората се съвземат от социалната изолация, ще създадем един литературен център "Да бъде ден" при къщата-музей "Христо Смирненски", за да стане тя притегателен център. Този център трябва да се развие не само в посока литература, но и в посока театър, музика. Защото Смирненски като поет е много музикален, той е образен до такава степен, че ти все едно виждаш това, което той пише. Неговата цветарка веднага си я представяш, или всичките тези зимни души."
Рецитали по стихове на Смирненски
"Бих се радвала, ако това го правят и деца, не само актьори. На 18 юни е годишнина от смъртта на поета. Ние предвиждахме да открием къщата-музей по-рано, но не пречи да го направим и сега и да направим възкресение на паметта за него. Ще уточним датата."
А запиташ ли тези звезди неброими:
"Сред житейската сива вълна
вий какво сте?.. Що търсите скръбни, незрими?"
Отговарят чрез своето огнено име:
"Светлина, светлина, светлина"
"Безименните души",1921 – откъс
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg