Докосването до Христо Смирненски винаги е повече от съприкосновение. И след толкова години във всякакви времена и състояния той въздейства. Главният уредник на къщата-музей на поета Елена Алекова разказва в "Нашият ден".
"Първото ми съприкосновение със София беше все едно виждах персонажите на Смирненски. Само човек да има очи да види онова, което той е описал. "Витоша, загадъчна и нежна...", "Вечер теменужена"... Сега съм с огромно вълнение, че работя в къщата-музей "Христо Смирненски", дойдох и в квартала, в който е живял. Човек вижда реалните картини, които е създавал, ако и времето да е друго."
Много паметници на културата в България страдат
"Вече къщата-музей е ремонтирана. Тя е готова, за да подредим експозицията – битова и документална. За съжаление извънредното положение отложи малко подредбата на къщата. В момента, в който хората се съвземат от социалната изолация, ще създадем един литературен център "Да бъде ден" при къщата-музей "Христо Смирненски", за да стане тя притегателен център. Този център трябва да се развие не само в посока литература, но и в посока театър, музика. Защото Смирненски като поет е много музикален, той е образен до такава степен, че ти все едно виждаш това, което той пише. Неговата цветарка веднага си я представяш, или всичките тези зимни души."
Рецитали по стихове на Смирненски
"Бих се радвала, ако това го правят и деца, не само актьори. На 18 юни е годишнина от смъртта на поета. Ние предвиждахме да открием къщата-музей по-рано, но не пречи да го направим и сега и да направим възкресение на паметта за него. Ще уточним датата."
А запиташ ли тези звезди неброими:
"Сред житейската сива вълна
вий какво сте?.. Що търсите скръбни, незрими?"
Отговарят чрез своето огнено име:
"Светлина, светлина, светлина"
"Безименните души",1921 – откъс
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg