"Лошата сестра на Земята, така е популярна планетата Венера. На 8 юни през 1975 г от СССР е изстрелян автоматичният космически апарат Венера 9 и това е първата мисия до планетата, която изпраща снимки, които са важни до днес – каза в предаването "Нашият ден" астрофизикът Владимир Божилов.
"Неограниченият парников ефект на Венера трябва да ни предупреждава, че ако не вземем мерки срещу затоплянето на Земята и парниковите газове – нашата планета също може да стане необитаема.
Снимките, изпратени от Мисия Венера до днес, трябва да ни говорят, че в Космоса виждаме не само вдъхновение, но и предупреждение.
Такси до Космоса
Колкото до изстрелването за пръв път на хора в орбита от SpaceX чрез ракетата Falcon 9 и космическия кораб Crew Dragon, то ни показа, че САЩ си върнаха възможността да изпращат хора в Космоса от своя територия със своя технология. То показа и друго, че частна космическа компания може по-лесно, сигурно и бързо да създаде път към Космоса в сравнение с държавните институции.
Оказа се, че вече е възможно връщането на т.нар. "бустери", подпомагащи изстрелването на ракетата и отвеждането ѝ в обрита. Те вече могат да се използват отново, инвестицията остава и това поевтинява изследването на Космоса.
Частните компании могат да се използват като един вид звездни куриери. Ако имаш спътник, можеш да платиш на Мъск да ти го изстреля в Космоса. И това е нова стъпка в астронавтиката – нещо като космическо такси.
Също така се говори усилено за изграждане на спътников интернет, което отваря нова страница в историята на технологиите – идеята за всеобщ, безплатен, достъпен за всички интернет.
В момента на планетата около 1 млрд. души са неграмотни. Един на всеки девет в света – всеобщ интернет би направил революция в образованието.
Чия е Луната?
Русия се насочва към нови изследвания на Луната в отговор на изстрелването на Falcon 9. На този етап изследванията на Космоса не са притежание на отделна държава, а на цялото човечество. Предстои да видим дали този договор ще бъде преоценен и това за в бъдеще ще отвори работа на юристите.
Сега не само Роскосмос, Япония и други държави, но и частни компании се насочват към изследване на Луната.
Ако Мъск гледа на Луната като на трамплин за изучаването на Марс, Русия гледа към нея като на стратегически обект, какъвто той е.
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg