Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космосът – като вдъхновение и предупреждение

| обновено на 08.06.20 в 17:26 БНР Новини
Мисията на НАСА SpaceX Demo-2 е първото изстрелване с астронавти на космически кораб до Международната космическа станция като част от търговската програма на агенцията
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Лошата сестра на Земята, така е популярна планетата Венера. На 8 юни през 1975 г от СССР е изстрелян автоматичният космически апарат Венера 9 и това е първата мисия до планетата, която изпраща снимки, които са важни до днес – каза в предаването "Нашият ден" астрофизикът Владимир Божилов. 

"Неограниченият парников ефект на Венера трябва да ни предупреждава, че ако не вземем мерки срещу затоплянето на Земята и парниковите газове – нашата планета също може да стане необитаема.

Снимките, изпратени от Мисия Венера до днес, трябва да ни говорят, че в Космоса виждаме не само вдъхновение, но и предупреждение.

Такси до Космоса

Колкото до изстрелването за пръв път на хора в орбита от SpaceX чрез ракетата Falcon 9 и космическия кораб Crew Dragon, то ни показа, че САЩ си върнаха възможността да изпращат хора в Космоса от своя територия със своя технология. То показа и друго, че частна космическа компания може по-лесно, сигурно и бързо да създаде път към Космоса в сравнение с държавните институции.

Оказа се, че вече е възможно връщането на т.нар. "бустери", подпомагащи изстрелването на ракетата и отвеждането ѝ в обрита. Те вече могат да се използват отново, инвестицията остава и това поевтинява изследването на Космоса.

Частните компании могат да се използват като един вид звездни куриери. Ако имаш спътник, можеш да платиш на Мъск да ти го изстреля в Космоса. И това е нова стъпка в астронавтиката – нещо като космическо такси.

Също така се говори усилено за изграждане на спътников интернет, което отваря нова страница в историята на технологиите – идеята за всеобщ, безплатен, достъпен за всички интернет.

В момента на планетата около 1 млрд. души са неграмотни. Един на всеки девет в света – всеобщ интернет би направил революция в образованието.

Чия е Луната?

Русия се насочва към нови изследвания на Луната в отговор на изстрелването на Falcon 9. На този етап изследванията на Космоса не са притежание на отделна държава, а на цялото човечество. Предстои да видим дали този договор ще бъде преоценен и това за в бъдеще ще отвори работа на юристите.

Сега не само Роскосмос, Япония и други държави, но и частни компании се насочват към изследване на Луната.

Ако Мъск гледа на Луната като на трамплин за изучаването на Марс, Русия гледа към нея като на стратегически обект, какъвто той е.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30
Проф. Марин Георгиев

Явните и скритите кодове на тялото

Основен гост и изразител на мнения по темата бе проф. Марин Георгиев – председател на Българското урологично дружество. Човешкият организъм често алармира за различни проблеми и ние, с помощта на специалистите, трябва да ги разчитаме и да потърсим помощ. В урологията – тази бързо развиваща се специалност, симптомите са доста ясно различими:..

публикувано на 30.09.24 в 18:25
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05