Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Атанас Хранов и неговите „Заливи и портрети“

4
Снимка: rakursi.com

„Светът в новата изложба на Атанас Хранов „Заливи и портрети“ е все по-фрагментарен, а животът в него – все по-лек и милостив. В заливите морето отдъхва от самото себе си. В портрета лицето се взира в самото себе си“. Тези думи на поета Александър Секулов ни въвеждат най-точно в новата самостоятелна изложба на художника Атанас Хранов, която може да бъде видяна в галерия „Ракурси“ до 20 юни.

Посвещението е: „Заливи и портрети“, но едно от интересните и важни неща е, че през портретите „прозират“ заливите, пейзажите, разговора за морето, за пътуването, за безкрая, за борбата със стихиите навън и навътре в същността ни. Тук Атанас Хранов е по-различен, знаците и кодовете в тях като под микроскоп, ни насочват към образи, които носят митологична или емоционална същност. 

Много често художникът уточнява – аз не съм мореплавател, аз пътувам с приятели и истински моряци по морета и океани, за да изпитам истинската стойност на свободата и безкрая, за да прекъсна въжетата и ограниченията на бита и човешката ни същност, и видя други хоризонти, други емоции и да се заредя с енергията на тези природни дадености. Заливите, онези пристанища и баровете в тях, срещите в Гран Канария с истински моряци, вълшебните светове и срещи с подводния свят ще бъдат винаги в същността на този артист, който работи неподправено и неуморно. 

Една среща по време на нощна вахта с два огромни кита със светещи странни повърхности, приближили кораба, са като среща с „Моби Дик“ като досег до загадъчното и неуловимото, което спира дъха ни. Те са докосване и до космоса и до първичния океан, което ни кара да излизаме от черупката на човешкото битие. Картини като урок по астрономия, или Съзвездие Риби, или нощна вахта, или На път за Валенсия карат художника да чува душата си, да усеща легендите и библейските разкази за морски приключения с цялото си същество.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Брут арт изложба на Христина Попова

"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов - 1928" от 17 часа. Преди това от 15 часа ще се проведе керамично ателие, а от 18 часа започват литературно четене на сцена Кервансарай "Калето". В него ще участват Албена Макарова, Борислав..

публикувано на 24.07.25 в 17:27

Една любов с костенурки

В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж.  Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава!  Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..

публикувано на 24.07.25 в 16:50
Анна Петрова, Емил Янев и Ани Михайлова

Червило

В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..

публикувано на 24.07.25 в 16:05
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30