Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лятно пътешествие с кукления музикален спектакъл “Роден под щастлива звезда”

Детският спектакъл „Роден под щастлива звезда” ще зарадва малчуганите и техните родители с лятно представление на открито.

На 13 юни от 11 ч. на откритата сцена “Тераса на 5 етаж” в Националния студентски дом в София трима верни приятели ще разкрият пред детската публика своята вълнуваща приключенска история. Трима необикновени герои, които искат заедно да опознаят големия свят, ще преодолеят страховете си, ще следват смело порива на своето сърце и ще научат колко силно може да бъде приятелството.

„Роден под щастлива звезда” е първото представление от трилогията „Приключения с кораб” по текстове на Туве Янсон, което е по драматизация и режисура на актрисата Маргарита Петрова. Героите и техният вълшебен свят са създадени от сценографа Здравка Кантарева. Песните и музиката са дело на Милена Великова и Сиана Атанасова. Фотографиите на Спасияна Сергиева, които можете да разгледате на съпътстващата изложба, ще представят творческия процес по създаването на спектакъла. Представлението се реализира благодарение на Фонд „Сцена за независими артисти“ на Национален студентски дом с финансовата подкрепа на програма "Дебюти" на Националния фонд "Култура" и с партньорството на Фондация "Пространства"

В „Артефир“ разказва Милена Великова. 


ВИЖТЕ ОЩЕ
Моми, 60-те г. ХХ в. Художествена галерия „Дечко Узунов“

Образни мотиви на български моми и невести в галерия "Дечко Узунов"

Една изложба с творби на Дечко Узунов, свързана с творческото наследство на големите български художници, се откри в галерия "Дечко Узунов" и продължава до 15 юни.  Експозицията "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести"  им а за цел да популяризира творческото наследство на големия български творец и е част от програма..

публикувано на 25.02.25 в 18:09

Особености на съвременната българска дизайнерска сцена

"Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн" е ново изследване на Нели Митева, преподавател и дизайнер, създател на платформата "Иван Асен" 22. "Книгата представя 30 от актуалните и активно работещи в момента дизайнери, които са създатели на свои индивидуални марки и лейбъли. – казва Нели Митева- Обособиха се и подтеми..

публикувано на 25.02.25 в 18:05

Премиера на нова стихосбирка на Владимир Левчев в Пловдив

Премиерата на новата стихосбирка на поета, преводач и публицист Владимир Левчев "География на съня" събира почитателите на поетичното му перо в залата на галерия U P.A.R.K в Пловдив. Представянето се организира от издателство "7 ЛЪЧА" и галерията. Стихосбирката "География на съня" събира поетичните творби на Левчев, в които неизменно присъства..

публикувано на 25.02.25 в 17:30
Емил Янев с Радослав Петров (вдясно)

Разписанието е спазено

В епизод 578 "Трамвай по желание" представя на своята публика едно от обещаващите млади лица на българската кинематография Радо Петров. Радослав Петров завършва НАТФИЗ. Той е сценарист на български и международни телевизионни сериали и късометражни филми. През 2021 Радо публикува заедно със своя партньор – известната тик-ток звезда Мими Шишкова..

публикувано на 25.02.25 в 17:05

Васка Емануилова и Париж в галерия "Васка Емануилова"

На 25 февруари се открива изложбата "Васка Емануилова и Париж" - първата изложба от музейната програма на галерия "Васка Емануилова", която отбелязва 120 години от рождението на авторката. Възстановена през 2006 г. в ново пространство в близост до парка "Заимов", оттогава досега галерията развива музейна програма, която показва на публиката..

публикувано на 25.02.25 в 16:31