Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са новите "Изгряващи звезди"

Снимка: jabulgaria.org

Младежкият предприемачески форум „Изгряващи звезди“, организиран от „Джуниър ачийвмънт България“, тази година се проведе изцяло онлайн и излъчи своите финалисти. 

Тази година са кандидатствали над 500 младежи 63 екипа от ученици и 8 от студенти, създали проекти в последните десет месеца.

"Голяма част от проектите адресират екологични проблеми – каза Вера Петканчин, част от журито, оценяващо младежките идеи. Дали трупането на отпадъци, дали чистотата на въздуха, рециклирането на отпадъци, или възможността да обитаваме по-чиста среда – видяхме много иновативни разработки и при учениците, и при студентите.

И в учебните компании, и в живота има две посоки – едната е да се направи по-иновативен, по-технологичен продукт – и понякога е много трудно да се започне от нула и да стигне до прототип. 

Другата посока е бизнес ориентираната идея, която работи върху нещо вече създадено, и лесно и бързо може да навлезе в живота и да се реализира – да се измери като продажби и маркетингови възможности.

Бизнес идея без реализация не е твърде ценна, но и предпримачество без иновации е невъзможно."

Чуйте какво още каза Вера Петканчин за форума и за възможността младите хора да учат, като измислят собствени продукти, борят се за реализацията им и убеждават останалите в ползата от замисъла си.

Инж. Огнян Димитров, преподавател в Школа по мениджмънт към общински детски комплекс, гр. Пловдив, от години ръководи ученически екипи, които кандидатстват във форума "Изгряващи звезди".

Целта на школата, създадена преди 30 години, е да подготвя младите хора така, че да могат да се реализират в условията на преход и пазарна икономика.

"При нас те получават знания, които не получават в училище, както и практическа подготовка – каза инж. Димитров. Получават по-добра реализация, дори да не основат собствена фирма"

Един от отличените проекти е на отбор Tornado D’s за бележник от хартия, която може да се изтрива и в него да се пише отново, което го прави на практика вечен. Има и страници за управление на бюджет и други форми, подпомагащи притежателя на тефтера да бъде по-организиран, също така има от така любимите на младите хора мотивиращи цитати.

Чуйте за проекта, който очаква своите спонсори, от Димитър Славов.

За най-добър студентски стартъп пък е избрано приложение, което помага на младите хора, живеещи от държава в държава, да се регистрират към здравната система на съответната страна и да получат адекватно обслужване, където и да се намират, като пести време и нерви за чакане, попълване на формуляри и други административни грижи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30