"Животът на Георги Парцалев непрекъснато се движи на ръба между смешното и трагичното. Човек с тайни и едновременно човек на показ. Въпреки превратностите на времето Парцалев е намирал своето място. Той се е чувствал необходим. И това е много особено чувство за принадлежност към култура, към театър, към колеги и към родина."
95 години се навършват на 16 юни от рождението на големия български актьор. Авторът на новоизлязлата книга „Георги Парцалев – Хамлет от град Левски“, журналистът Георги Тошев, разказва в "Нашият ден" за сбъднатите и за невъзможните мечти. В звуковия файл можете да чуете и самия Георги Парцалев от Златния фонд на БНР.
"От днешна гледна точка това е един кратък – 64-годишен живот. А в същото време толкова много неща се случват. Лично аз не съм подозирал колко сложно е било на Парцалев да устоява собствените си принципи. Той присъства в българския театър, телевизия, кино, естрада по един много достоен начин. Защото зад фасадата, мустака, усмивката, провлачения говор, екстравагантната външност и многото пръстени се е криел един доста уязвим човек. Човек, който е живял непрекъснато в несигурност, човек, който е бил предаван, за когото са се писали непрекъснато доноси. Още от 50-те години той е бил под наблюдението на Държавна сигурност. Бил е притискан в годините на развития социализъм – било заради потеклото си, било заради различната си сексуалност, било заради връзките си с хора, които са идвали от Запад... Много са причините, които разкриват този сложен живот в крайностите.
Това, което остава за нас, зрителите, и което откриват и днес младите, е безкрайната щедрост на един талант – актьорска природа, която е много съвременна. Нормално е било за онези години в актьорската школа да има един патос. Когато гледаме старите филми на Парцалев, се вижда, че това е един действително съвременен човек, който се движи по ръба със своята ирония и самоирония. Всъщност това е бил един непрекъснато дисидентстващ човек, който не е бил съгласен със системата, водел е много различен живот от приетия. В същото време това е един много тъжен и самотен човек.
Започнах да пиша тази книга след един случаен разговор със Стоянка Мутафова. По-късно една от първите партньорки на Парцалев на сцената на Сатиричния театър Татяна Лолова ми каза: "Остави ме мен, пиши за Пацо, защото този актьор няма да се повтори".
Доказателство за бурната актьорска природа на Парцалев е огромното вътрешно желание да изиграе силна драматична роля. Хамлет и Дон Кихот са онези роли, с които той се разминава. Всичко, което Парцалев е правел, е минавало дълбоко през него.
В живота си този много смешен и веднага забележим човек е бил много обран. Бил е чужд на артистичните компании. Той не е искал да бъде привързан към нищо, никога не е имал собствено жилище, собствена кола. Не е обичал да занимава другите със собствените си проблеми, затова и толкова късно откриват неговата левкемия, от която си отива. И в същото време този човек е показвал изключителен характер, когато е трябвало да се заяви позиция – дали в театъра, на партийно събрание, или когато е отказвал да подпише онези документи на ДС, с които на три пъти е бил привикван, притискан и унижаван.
Това издава, че и зад уязвимостта можеш да проявиш характер. И да – има талантливи български творци през годините. Но много малко от тях успяват да преживеят живота си в достойнство, както е направил Парцалев." – казва Георги Тошев.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg