Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

UV-световете на Анжела Минкова

Новите ултравиолетови картини на художничката обединени в изложба

25
Анжела Минкова
Снимка: Дени Кирилова

Генетично предразположение към илюзииХудожничката Анжела Минкова продължава да експериментира с нови техники и да изненадва и провокира публиката. Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ в новото ѝ галерийно пространство в София посреща почитатели и крие много изненади.

„Преди известно време спонтанно се докоснах до друг неподозиран свят, може би, подобен отчасти на световете, които са обитавали Караваджо, Жорж дьо Ла Тур, някои мистици медиуми, халюцинаторите...

Когато човек се влюби, любимият му образ грейва ярко в сивотата на останалите, където е бил доскоро. Така се случваше и с моите произведения  през  тези няколко месеца,  когато специалната UV-светлина преобразяваше платното, невзрачно до преди миг.

по стълбитеИ светва със собствената си светлина новата ми „любима“ – новата картина... и  грейва танцът на светлината, съчетан с пищността на червените и оранжеви повърхности, които се сливат и набъбват от яркостта си. И моята вселена започва да се движи заедно с много бързо движещите се атоми на ултравиолетовите пигменти. Любовта ни е взаимна и ражда нашата обща светлина“, споделя Анжела Минкова. 

Сюжетите в картините, светещи със собствено излъчване и особена живост, се държат като важни забележителности. Осветени. Постоянният им поток от чиста светлина, струяща от тъмновиолетовия мрак, е наситена с непознато и дълбоко значение.

„Уникалните преливащи се светлини частици, които се раждат изпод четката ми, като че ли движена от самите тях, и за които се мисли, че биха могли да помръкнат малко след около сто години, когато се уморят, ми подсказват божествения източник на цялото ни съществуване. Вечно преливане от мрак към светлина и обратното“, казва още художничката.

Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ ще продължи до 22 юни и може да бъде разгледана с предварително записване.

Снимки в галерията: Дени Кирилова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разговор за последния роман на Албена Стамболова

В галерия "Прегърни ме" се състоя среща-разговор за последната книга на Албена Стамболова "Дневник на артиста". За романа говориха Лилия Трифонова, асистент в катедра История и Теория на литературата в Софийски университет и режисьорът Явор Гърдев. Водеща на вечерта беше писателката и преводачка Надежда Радулова, а актьорите Станка Калчева и Рашко..

публикувано на 06.12.24 в 11:06

"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" – 10 години от смъртта на артиста

"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец"  с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт. Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България...

публикувано на 06.12.24 в 11:00

Мост между страхове и хоризонти: Новата поетична книга на Екатерина Костова

В рубриката "Епизоди от живота" ви срещаме с писателката и журналистка Екатерина Костова, която разказва за своята нова поетична книга "Кръстопът на тишината". Представянето на книгата в София бележи важно събитие за авторката, която споделя, че тя вече е имала своя път в Пловдив.  Екатерина Костова разсъждава върху въпроса дали тишината..

публикувано на 06.12.24 в 09:02

Памет за Любен Станев

Снощи във фоайето на кино " Одеон " в чест на 100-годишнината от рождението на Любен Станев беше открита изложбата " Памет за Любен Станев. Литературно и филмово наследство " .  Това е финалната "спирка" на изложбата след родния му Пловдив и Димитровград.  Творчеството на Любен Станев е представено в пана с текстове, архивни кадри и..

публикувано на 06.12.24 в 08:50

Лидия Гълъбова в превод на чешки

"Ангелите на Златния град" се нарича книгата на Лидия Гълъбова в превод на чешки. Освен стихотворенията на поетесата книгата съдържа и кратката студия на преводача Марцел Черни, която включва български автори, писали за Прага.  Чешкият българист и славист литературовед доц. д-р Марцел Черни е научен сътрудник в Секцията по история на славистиката и..

публикувано на 05.12.24 в 16:20