Художничката Анжела Минкова продължава да експериментира с нови техники и да изненадва и провокира публиката. Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ в новото ѝ галерийно пространство в София посреща почитатели и крие много изненади.
„Преди известно време спонтанно се докоснах до друг неподозиран свят, може би, подобен отчасти на световете, които са обитавали Караваджо, Жорж дьо Ла Тур, някои мистици медиуми, халюцинаторите...
Когато човек се влюби, любимият му образ грейва ярко в сивотата на останалите, където е бил доскоро. Така се случваше и с моите произведения през тези няколко месеца, когато специалната UV-светлина преобразяваше платното, невзрачно до преди миг.
И светва със собствената си светлина новата ми „любима“ – новата картина... и грейва танцът на светлината, съчетан с пищността на червените и оранжеви повърхности, които се сливат и набъбват от яркостта си. И моята вселена започва да се движи заедно с много бързо движещите се атоми на ултравиолетовите пигменти. Любовта ни е взаимна и ражда нашата обща светлина“, споделя Анжела Минкова.
Сюжетите в картините, светещи със собствено излъчване и особена живост, се държат като важни забележителности. Осветени. Постоянният им поток от чиста светлина, струяща от тъмновиолетовия мрак, е наситена с непознато и дълбоко значение.
„Уникалните преливащи се светлини частици, които се раждат изпод четката ми, като че ли движена от самите тях, и за които се мисли, че биха могли да помръкнат малко след около сто години, когато се уморят, ми подсказват божествения източник на цялото ни съществуване. Вечно преливане от мрак към светлина и обратното“, казва още художничката.
Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ ще продължи до 22 юни и може да бъде разгледана с предварително записване.
Снимки в галерията: Дени Кирилова
Под мотото "Създаваме истории. Създаваме история" между 10 и 15 декември ще се проведе дванайсетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Това е най-големият форум за литература у нас. Тази година са поканени много чуждестранни писатели, които ще разкажат за творчеството си и ще се запознаят с българската публика, а и тя с тях...
На днешния 6 декември 2024 г. се навършват пет години от кончината на великата българска актриса Стоянка Мутафова – истинска легенда на българския театър. Родена на 2 февруари 1922 г. в София, тя израства в артистична среда, като баща ѝ, Константин Мутафов, е драматург в Народния театър. Детството ѝ често преминава в Русе – родния град на баща..
В галерия "Прегърни ме" се състоя среща-разговор за последната книга на Албена Стамболова "Дневник на артиста". За романа говориха Лилия Трифонова, асистент в катедра История и Теория на литературата в Софийски университет и режисьорът Явор Гърдев. Водеща на вечерта беше писателката и преводачка Надежда Радулова, а актьорите Станка Калчева и Рашко..
"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец" с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт. Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България...
В рубриката "Епизоди от живота" ви срещаме с писателката и журналистка Екатерина Костова, която разказва за своята нова поетична книга "Кръстопът на тишината". Представянето на книгата в София бележи важно събитие за авторката, която споделя, че тя вече е имала своя път в Пловдив. Екатерина Костова разсъждава върху въпроса дали тишината..
Националният дворец на децата отбелязва юбилейната 75-годишнина от създаването си с красив музикално-танцов спектакъл, в който участие ще вземат над 400..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна..
За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg