Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

UV-световете на Анжела Минкова

Новите ултравиолетови картини на художничката обединени в изложба

25
Анжела Минкова
Снимка: Дени Кирилова

Генетично предразположение към илюзииХудожничката Анжела Минкова продължава да експериментира с нови техники и да изненадва и провокира публиката. Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ в новото ѝ галерийно пространство в София посреща почитатели и крие много изненади.

„Преди известно време спонтанно се докоснах до друг неподозиран свят, може би, подобен отчасти на световете, които са обитавали Караваджо, Жорж дьо Ла Тур, някои мистици медиуми, халюцинаторите...

Когато човек се влюби, любимият му образ грейва ярко в сивотата на останалите, където е бил доскоро. Така се случваше и с моите произведения  през  тези няколко месеца,  когато специалната UV-светлина преобразяваше платното, невзрачно до преди миг.

по стълбитеИ светва със собствената си светлина новата ми „любима“ – новата картина... и  грейва танцът на светлината, съчетан с пищността на червените и оранжеви повърхности, които се сливат и набъбват от яркостта си. И моята вселена започва да се движи заедно с много бързо движещите се атоми на ултравиолетовите пигменти. Любовта ни е взаимна и ражда нашата обща светлина“, споделя Анжела Минкова. 

Сюжетите в картините, светещи със собствено излъчване и особена живост, се държат като важни забележителности. Осветени. Постоянният им поток от чиста светлина, струяща от тъмновиолетовия мрак, е наситена с непознато и дълбоко значение.

„Уникалните преливащи се светлини частици, които се раждат изпод четката ми, като че ли движена от самите тях, и за които се мисли, че биха могли да помръкнат малко след около сто години, когато се уморят, ми подсказват божествения източник на цялото ни съществуване. Вечно преливане от мрак към светлина и обратното“, казва още художничката.

Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ ще продължи до 22 юни и може да бъде разгледана с предварително записване.

Снимки в галерията: Дени Кирилова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Вапцаров

Експозицията "Чака ме светът" чества 115 години от рождението на Никола Вапцаров

115 години от рождението на поета Никола Вапцаров се навършват на 7 декември. Годишнината беше отбелязана с представяне на двуезичен сборник с избрани негови стихотворения, озаглавен "Ще те целуна и ще си отида".  Юбилейното тържество се състоя на 5 декември в зала 7 на НДК.  Тази вечер в Къща музей "Никола Й. Вапцаров" на адрес "Ангел..

публикувано на 06.12.24 в 14:38
Николай Кънчев

Никулден с поезия: Спомен за поета Николай Кънчев и наградата на негово име

Бяла Врана О, колко много хора, колко дни, но ти не спираш - измъчен си от тази недостатъчност и търсиш коя звезда е точно семето на чудото? В какво е сигурен, се питаш, най-разсеяният, направил си глава от вестник, шапка от главата? Самият ти ще сториш страшен грях, ако допуснеш, че има само плът, защото всичко не е трупове. И полетът на мисълта те..

публикувано на 06.12.24 в 14:30

Започва Софийският международен литературен фестивал

Под мотото "Създаваме истории. Създаваме история" между 10 и 15 декември ще се проведе дванайсетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Това е най-големият форум за литература у нас. Тази година са поканени много чуждестранни писатели, които ще разкажат за творчеството си и ще се запознаят с българската публика, а и тя с тях...

публикувано на 06.12.24 в 13:40
Стоянка Мутафова

Спомен за Стоянка Мутафова: Пет години без кралицата на смеха

На днешния 6 декември 2024 г. се навършват пет години от кончината на великата българска актриса Стоянка Мутафова – истинска легенда на българския театър. Родена на 2 февруари 1922 г. в София, тя израства в артистична среда, като баща ѝ, Константин Мутафов, е драматург в Народния театър. Детството ѝ често преминава в Русе – родния град на баща..

обновено на 06.12.24 в 12:26

Разговор за последния роман на Албена Стамболова

В галерия "Прегърни ме" се състоя среща-разговор за последната книга на Албена Стамболова "Дневник на артиста". За романа говориха Лилия Трифонова, асистент в катедра История и Теория на литературата в Софийски университет и режисьорът Явор Гърдев. Водеща на вечерта беше писателката и преводачка Надежда Радулова, а актьорите Станка Калчева и Рашко..

публикувано на 06.12.24 в 11:06