Художничката Анжела Минкова продължава да експериментира с нови техники и да изненадва и провокира публиката. Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ в новото ѝ галерийно пространство в София посреща почитатели и крие много изненади.
„Преди известно време спонтанно се докоснах до друг неподозиран свят, може би, подобен отчасти на световете, които са обитавали Караваджо, Жорж дьо Ла Тур, някои мистици медиуми, халюцинаторите...
Когато човек се влюби, любимият му образ грейва ярко в сивотата на останалите, където е бил доскоро. Така се случваше и с моите произведения през тези няколко месеца, когато специалната UV-светлина преобразяваше платното, невзрачно до преди миг.
И светва със собствената си светлина новата ми „любима“ – новата картина... и грейва танцът на светлината, съчетан с пищността на червените и оранжеви повърхности, които се сливат и набъбват от яркостта си. И моята вселена започва да се движи заедно с много бързо движещите се атоми на ултравиолетовите пигменти. Любовта ни е взаимна и ражда нашата обща светлина“, споделя Анжела Минкова.
Сюжетите в картините, светещи със собствено излъчване и особена живост, се държат като важни забележителности. Осветени. Постоянният им поток от чиста светлина, струяща от тъмновиолетовия мрак, е наситена с непознато и дълбоко значение.
„Уникалните преливащи се светлини частици, които се раждат изпод четката ми, като че ли движена от самите тях, и за които се мисли, че биха могли да помръкнат малко след около сто години, когато се уморят, ми подсказват божествения източник на цялото ни съществуване. Вечно преливане от мрак към светлина и обратното“, казва още художничката.
Изложбата „Нови ултравиолетови художествени светове“ ще продължи до 22 юни и може да бъде разгледана с предварително записване.
Снимки в галерията: Дени Кирилова
3 декември светът отбеляза Деня на баския език. Мария Пачкова , единствения преводач от баски език у нас, гостува в "Нашият ден", за да представи книгата "Традицията Кандински" на Раймон Сайсарбитория . Баската култура се смята за една от най-древните в Европа, като нейният език няма доказана роднинска връзка с нито един от езиците в..
Уди Алън , роден на 1 декември през 1935 година в Бруклин, Ню Йорк, е актьор, сценарист, драматург, комедиант и джаз музикант! И двамата му дядовци са мигранти – единият е от австро-еврейски, другият е от руско-еврейски произход. Типичното за Уди Алън амплоа е на невротичен нюйоркчанин. За главната мъжка роля в своите филми..
School4artists е проект на Института за съвременно изкуство – София, насочен към млади художници, които са в началото на професионалната си кариера. Годишна програма от лекции, презентации, срещи и обсъждания има за цел да актуализира и задълбочи познанията им за изкуството днес. Както и да им съдейства в ориентацията и позиционирането на арт сцената..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg