Кои са фигурите, оставили отпечатък върху западната култура? Колко от тях са добре познати днес? Как съдбите и познанствата им повлияват на гледните им точки, на творчеството им, на откритията? Препятствие ли е полът? Има ли общо кратно между различните видове интелект, различните науки, различните изкуства? Колко важно е да можеш да виждаш връзките между понятията? А колко важно е да срещнеш (или прочетеш) правилния човек в правилния момент?
Вече 13 години Мария Попова търси отговорите на тези въпроси все по-дълбоко в заешката дупка на знанията и емоциите, историята, изкуството, точните науки и безкрайните като фрактали препратки в своя добил огромна популярност блог Brainpickings.
Четат я стотици хиляди. Богатият език и смелата интердисциплинарност правят темите достъпни и разбираеми не само за специалисти – в нейните есета през фигурите на конкретни открития, произведения или личности можем да различим очертанията на това как се оформя културата.
Във „Фигури“, първата книга с биографични есета на Мария Попова, историите, познати ни от Brainpickings, са доразвити, допроследени, още по-свързани една с друга. В много от тях авторката избира да влезе за малко в ролята на героя си, да опише отвътре усещанията в ключови моменти.
Българското заглавие „Фигури“ ни води както към най-важните фигури в науката и изкуството от 18 в. насам, така и към пресъздаването, виждането, пространствената представа за сложните връзки между хора и идеи. В оригиналното английско “Figuring” се трупат още значения: отгатване/разрешаване, фигурите на речта, специфичната научна сфера, в която знанията се представят визуално. Всъщност, самите културни герои в книгата се оказват „фигури“, олицетворения на развитието на човешкия ум оформен по равно от шанса и избора.
За книгата на Мария Попова „Фигури“ разказва преводачът ѝ на български Паулина Мичева.
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg