„Търся утеха в изображенията. Уповавам се на тяхната атмосфера и дух, тяхната цветности неопределена същност. Нека те да бъдат моите слабости, моите защити, моите надежди и моите убежища…“ – с тези думи професор Божидар Бояджиев ни въвежда в една много естетически и философски съставена експозиция със заглавие: „…Назоваване на времето и мястото“.
Всъщност целият проект е посветен на неговите поклоннически посещения на полуостров Атон или Света гора, където по един път всяка година художникът пребивава там и след това работи вдъхновено и всеотдайно във всичките посоки на своята работа и като художник и като преподавател. Колекцията е съставена много концептуално, каквото е мисленето и търсенията на автора – живописни творби, работи върху хартия и обекти, споени концептуално като един цялостен ансамбъл, свързан с емоционалната обсебеност на неговите преживявания в прочутите манастири на Атон.
Божидар Бояджиев казва в експозето си към изложбата, че това е малко „позакъсняло обръщане към нея, натурата, защото всяка от творбите има няколко посвещения. Първо конкретния манастир, неговото име и след това – като своеобразни етикети – върху всяка от картините, авторът е поставил друго заглавие, което носи образното послание за всяка от тази обител и нейното място в Атон. Ето примери: Ватопед или Ръководител на времето, Дохиар или Извозване на кръста, Великата Лавра или Ъгловати форми от мястото за пристигане. Лавра или тъмната част от денонощието, Симонопетра или От висок хоризонт. Да се позовава пряко на видимото през увеличителното стъкло на концепцията за „рисуване от натура“ – това е смисловата идея на този изтъкнат съвременен художник, който чрез видимото и реалното довежда до нас истинско, качествено визуално изкуство.
Изложбата се показва в галерия „Контраст“ и може да бъде видяна до 24 юли т.г.
Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец. Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..
Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..
Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..
Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg