Проектът на Анжела Минкова „Да направим същества с парчета от всемирната хармония“ е създаден по време на изолацията вследствие на разпространенията на новия коронавирус. Художничката провежда онлайн обучение и в кратки видеа споделя дългогодишния си опит в нестандартното правене на малки фигурки от естествени материали.
„От доста години в работата си като художник използвам част от моите пластични произведения – асамблажи, всякакви материали, които събирам от различни места. Те са от всякакво естество и материи - камъчета, миди, всякакви черупки, мъниста, кори, копчета, парчета теракота, клони, дантели, пера, стари бижута, парчета дърво, парчета счупени чинии, чаши и друга керамика, стъкълца, изгорели крушки, стари ключове, монети, пирони, капачки, кости, дъсчици, пружини, механизми от часовници, костилки от различни подове, метални елементи, части от кукли или играчки, картони и много и други на пръв поглед непотребни обекти на човешката и природна дейност.
В процеса на хрумването ми и работата ги съчетавам в неповторими асамблажи, като развихрям въображението си, вдъхвам живот и те го заживяват. Правила съм и изложби с подобни скулптурни обекти.“, споделя Анжела Минкова.
В заниманията се включват деца и възрастни, които с подбрани от тях материали създават своите малки фигурки.
По време на виртуалните срещи художничката показва целия процес и технологията на изработване на пластичните същества, които развихрят въображението на участниците и им помагат да се почувстват по-добре.
Вече има създадени и колективни произведения от членовете на цели семейства.
Предстои да бъде организирана виртуална изложба от всичките произведения на участниците.
Проектът „Да направим същества с парчета от всемирната хармония“ е подкрепен от програма „Солидарност в културата“ на Столична община.
Видеоклиповете, с онлайн уроците на Анжела Минкова, може да гледате тук.
На 12 декември 2024 г., от 17 часа, във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН ще бъде официално открита временната изложба "Невероятният Виетнам". Събитието ще събере видни гости, сред които Н. Пр. г-н До Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Виетнам в България, проф. Ву Куанг Ман от Университета Хоа Бин в Ханой и доц. Ина..
Легендата Нешка Робева ще представи "Шампионите " . Това ще бъде последният спектакъл, който именитата българка ще постави. С него тя прави равносметка на близо 60 години творчески път. "Шампионите" са шампионите по художествена гимнастика, естетическа групова гимнастика, акробатика и мажоретен спорт. Участие ще вземат още фолклорният ансамбъл..
Новата книга на проф. Ювал Ноа Харари разкрива историята на информационните мрежи – от праисторията до епохата на изкуствения интелект. В своя характерен стил Харари разказва историята на човечеството по нов начин, преосмисляйки из основи разбиранията ни за света. Той поставя акцент върху епохалната промяна, която се случва пред очите ни –..
Авторката на ръчно изработени бижута Александра Ангелова-Ангела минава през възможно най-много материали и има жив интерес да се учи и твори. Завършва специалност текстил в Националната гимназия за приложни изкуства "Св. Лука", след това изучава техниката на духано стъкло в Чехия и завършва с магистратура специалност метал в Националната художествена..
Черната комедия по скечове на Ханох Левин "П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото" се играе на сцената на Yalta Art Room на 17 декември. Чрез хумора най-разпознаваемият израелски съвременен драматург засяга сериозните, тежки и вечни теми, а именно – непостижимото щастие и неизбежността на смъртта. Те са едно откровено..
Какви са особеностите на пропагандните наративи, коментира във "Въпреки мрежата" доц. Милена Якимова , преподавателка в СУ "Св. Климент Охридски" и..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg