Проектът на Анжела Минкова „Да направим същества с парчета от всемирната хармония“ е създаден по време на изолацията вследствие на разпространенията на новия коронавирус. Художничката провежда онлайн обучение и в кратки видеа споделя дългогодишния си опит в нестандартното правене на малки фигурки от естествени материали.
„От доста години в работата си като художник използвам част от моите пластични произведения – асамблажи, всякакви материали, които събирам от различни места. Те са от всякакво естество и материи - камъчета, миди, всякакви черупки, мъниста, кори, копчета, парчета теракота, клони, дантели, пера, стари бижута, парчета дърво, парчета счупени чинии, чаши и друга керамика, стъкълца, изгорели крушки, стари ключове, монети, пирони, капачки, кости, дъсчици, пружини, механизми от часовници, костилки от различни подове, метални елементи, части от кукли или играчки, картони и много и други на пръв поглед непотребни обекти на човешката и природна дейност.
В процеса на хрумването ми и работата ги съчетавам в неповторими асамблажи, като развихрям въображението си, вдъхвам живот и те го заживяват. Правила съм и изложби с подобни скулптурни обекти.“, споделя Анжела Минкова.
В заниманията се включват деца и възрастни, които с подбрани от тях материали създават своите малки фигурки.
По време на виртуалните срещи художничката показва целия процес и технологията на изработване на пластичните същества, които развихрят въображението на участниците и им помагат да се почувстват по-добре.
Вече има създадени и колективни произведения от членовете на цели семейства.
Предстои да бъде организирана виртуална изложба от всичките произведения на участниците.
Проектът „Да направим същества с парчета от всемирната хармония“ е подкрепен от програма „Солидарност в културата“ на Столична община.
Видеоклиповете, с онлайн уроците на Анжела Минкова, може да гледате тук.
Под мотото "Създаваме истории. Създаваме история" между 10 и 15 декември ще се проведе дванайсетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Това е най-големият форум за литература у нас. Тази година са поканени много чуждестранни писатели, които ще разкажат за творчеството си и ще се запознаят с българската публика, а и тя с тях...
В галерия "Прегърни ме" се състоя среща-разговор за последната книга на Албена Стамболова "Дневник на артиста". За романа говориха Лилия Трифонова, асистент в катедра История и Теория на литературата в Софийски университет и режисьорът Явор Гърдев. Водеща на вечерта беше писателката и преводачка Надежда Радулова, а актьорите Станка Калчева и Рашко..
"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец" с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт. Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България...
В рубриката "Епизоди от живота" ви срещаме с писателката и журналистка Екатерина Костова, която разказва за своята нова поетична книга "Кръстопът на тишината". Представянето на книгата в София бележи важно събитие за авторката, която споделя, че тя вече е имала своя път в Пловдив. Екатерина Костова разсъждава върху въпроса дали тишината..
Снощи във фоайето на кино " Одеон " в чест на 100-годишнината от рождението на Любен Станев беше открита изложбата " Памет за Любен Станев. Литературно и филмово наследство " . Това е финалната "спирка" на изложбата след родния му Пловдив и Димитровград. Творчеството на Любен Станев е представено в пана с текстове, архивни кадри и..
"Светлост" са трима приятели от Скопие, закърмени с музиката на Матс Густафсон , Петер Брьоцман , Кен Вандермарк , Sun Ra Arkestra , Орнет Колман и..
Националният дворец на децата отбелязва юбилейната 75-годишнина от създаването си с красив музикално-танцов спектакъл, в който участие ще вземат над 400..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg