Проектът на Анжела Минкова „Да направим същества с парчета от всемирната хармония“ е създаден по време на изолацията вследствие на разпространенията на новия коронавирус. Художничката провежда онлайн обучение и в кратки видеа споделя дългогодишния си опит в нестандартното правене на малки фигурки от естествени материали.
„От доста години в работата си като художник използвам част от моите пластични произведения – асамблажи, всякакви материали, които събирам от различни места. Те са от всякакво естество и материи - камъчета, миди, всякакви черупки, мъниста, кори, копчета, парчета теракота, клони, дантели, пера, стари бижута, парчета дърво, парчета счупени чинии, чаши и друга керамика, стъкълца, изгорели крушки, стари ключове, монети, пирони, капачки, кости, дъсчици, пружини, механизми от часовници, костилки от различни подове, метални елементи, части от кукли или играчки, картони и много и други на пръв поглед непотребни обекти на човешката и природна дейност.
В процеса на хрумването ми и работата ги съчетавам в неповторими асамблажи, като развихрям въображението си, вдъхвам живот и те го заживяват. Правила съм и изложби с подобни скулптурни обекти.“, споделя Анжела Минкова.
В заниманията се включват деца и възрастни, които с подбрани от тях материали създават своите малки фигурки.
По време на виртуалните срещи художничката показва целия процес и технологията на изработване на пластичните същества, които развихрят въображението на участниците и им помагат да се почувстват по-добре.
Вече има създадени и колективни произведения от членовете на цели семейства.
Предстои да бъде организирана виртуална изложба от всичките произведения на участниците.
Проектът „Да направим същества с парчета от всемирната хармония“ е подкрепен от програма „Солидарност в културата“ на Столична община.
Видеоклиповете, с онлайн уроците на Анжела Минкова, може да гледате тук.
За 30-годишния път на издателство "Софтпрес", за изграждането на богатото му портфолио и превръщането му във важна част от българския литературен живот – разговор в "Нашият ден" с Милена Стефанова , един от създателите на издателството. Кръглата годишнина беше отбелязана миналата седмица с тържествена церемония и завръщане към спомените от..
"Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор" беше представен в Столичната библиотека в изнесено предникулденско предаване на програма "Христо Ботев", "Какво се случва", с участието на автора на книгата – Николай Табаков, маестро Теодосий Спасов, проф. Георги Каприев, Ириней Константинов, Кин Стоянов и литературния критик Митко Новков. Определян като..
3 декември светът отбеляза Деня на баския език. Мария Пачкова , единствения преводач от баски език у нас, гостува в "Нашият ден", за да представи книгата "Традицията Кандински" на Раймон Сайсарбитория . Баската култура се смята за една от най-древните в Европа, като нейният език няма доказана роднинска връзка с нито един от езиците в..
Уди Алън , роден на 1 декември през 1935 година в Бруклин, Ню Йорк, е актьор, сценарист, драматург, комедиант и джаз музикант! И двамата му дядовци са мигранти – единият е от австро-еврейски, другият е от руско-еврейски произход. Типичното за Уди Алън амплоа е на невротичен нюйоркчанин. За главната мъжка роля в своите филми..
School4artists е проект на Института за съвременно изкуство – София, насочен към млади художници, които са в началото на професионалната си кариера. Годишна програма от лекции, презентации, срещи и обсъждания има за цел да актуализира и задълбочи познанията им за изкуството днес. Както и да им съдейства в ориентацията и позиционирането на арт сцената..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg