Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Братовчедката на Зорбас“ във всеки от нас

| обновено на 01.07.20 в 11:01
Снимка: bookcuriousx (Instagram)

„Братовчедката на Зорбас“ живее у нас. При някои е отседнала само за лятната ваканция. След като натрупа достатъчно сладко-горчиви, слънчеви, но и леко прохладни спомени, си заминава. При други отсяда задълго. Приютява се в прилежно изградения си хаос и съществува. По всички възможни начини. И в двата случая обаче едно е сигурно – братовчедката битува у хората, които живеят тук и сега. У тези, които не се плашат нито от миналото, нито от бъдещето. Които чувстват докрай. Които се оставят на падането, но вместо да се пристрастят към него, само го вкусват.

Новата поетична книга на Ирена Иванова ни припомня това. Тя ни представя човека като едно въже, което се разтяга между сърцето и ума, между тялото и духа. Въжето, понякога тънко, понякога не чак толкова, се изгражда от самите нас, но се рисува от тези в нас – хората, които допускаме в живота и в любовта си.

Ние сме тук, на земята, с телата си и е важно да се грижим за тях, смята Ирена. Тя търси баланса както в живота, така и в новата си стихосбирка. Именно в книгата става ясно, че ние сме повече от чувствата и мислите си и е хубаво да се завръщаме към Аз-а, който е крачка назад от нас.

Рене Карабаш и „Братовчедката на Зорбас“ ви говорят всичко това, но и още много. Едната може да чуете в звуковия файл, а другата е по-добре да прочетете.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10

Тийнейджърът в мен: Димитър Рачков

Вълнуваме се да сме в студиото заедно с един от най-популярните хора в страната – Димитър Рачков . В навечерието на рождената дата на Димитър Еленов Рачков си спомня за своя първи учител по актьорско майсторство. Всъщност в школата на Еленов той попада, мислейки, че се записва на народни танци. Менторът му успява да го запали по актьорската..

публикувано на 12.02.25 в 08:47