Числото на годините има значение, доколкото ти позволява да бъдеш активен, но духът е по-важен, казва актьорът Теодор Елмазов, който празнува рожден ден и е главен герой в "Нашият ден".
"Духът те кара да правиш това или онова, да се хвърляш в абсурдни ситуации, да твориш в невъзможни условия, както напоследък се случва. Но винаги има изход, винаги има път."
Ars longa, vita brevis
"Има такива вечни сентенции, които изпълват със съдържание моя живот. Другата е "Да преживяваш от изкуство също е изкуство". Мисля, че до момента съм имал възможността и радостта да се занимавам с театър, кино и телевизия и мисля да продължавам."
Този рожден ден – дата на равносметка
"Тази дата сега е особена – дата на равносметка. Покрай пандемията си спомних за моменти – интересни, смешни и забавни – от ученическите, от студентството, разни театри, разни случки. Даже някои от тях се опитах да ги опиша и възнамерявам да продължа. Не точно книга, по-скоро смешни разкази."
Ролите, публиката
"Най-важното като че ли е да си искрен. И от моя гледна точка, понеже винаги съм се опитвал през комедийното да търся драматични изяви, мисля, че този уклон към трагикомедията е бил ползотворен и дава резултати. Когато си отворен, правиш неща по най-истинския начин, мисля че се получава."
Лятото
"След една седмица имаме премиера в Сатиричния театър "Тя и той", една пиеса на Жан-Пиер Мартинез, съвременен доста продуктивен драматург. Извадихме преди няколко дни в Търговище една пиеса на Станислав Стратиев "Животът, макар и кратък". Доста добре се прие, въпреки пандемичните условия. Продължаваме да работим. Калин Сърменов (директор на Сатиричния театър - бел.ред.) изисква от нас да се правят по-камерни текстове. Имам намерение да направя един материал на Стивън Бъркоф, който се казва "Актьор" и отразява много добре живота."
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg