Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3D мапинг шоу „Иван Вазов – живот чрез творчество“

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ чества 170-годишнината от рождението на Иван Вазов

Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Снимка: Ани Петрова

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ чества 170-годишнината от рождението на Иван Вазов с редица събития, посветени на живота и творчеството на патриарха на българската литература, наричан още приживе пазител на българския дух.

Виртуалната изложба „Певец на две епохи“ показва в петнадесет витрини цялото богатство от творчеството на Иван Вазов, съхранявано във фондовете на Националната библиотека. В експозиционното пространство могат да бъдат видени първите издания на негови произведения преди и след Освобождението, както и първите преводи на романа „Под игото“ на различни чужди езици, сред които английски, френски, немски, руски, испански, както и на екзотични езици като хинди, фински, арабски и др. Преобладават преводите на славянски езици – полски, украински, сърбохърватски. Вазов е превеждан и на езика на Алфред Нобел – шведски, а също на гръцки и македонски. Тук може да бъде видяна и първата му стихосбирка „Пряпорец и гусла“ от 1876 г, както и  последната му издадена приживе стихосбирка – „Любов и природа“ от 1921 г. Сред редките експонати е и фотография от юбилейното честване на 70-годишнината на Иван Вазов в Народния театър в София и първото цялостно издание на „Под игото“ от 1894 година. В края на изложбата  са разположени творбите на Вазов за деца. Документалната експозиция може да бъде разгледана до 9 август.

Културната институция е подготвила и виртуална документално-архивна изложба „Иван Вазов в Националната библиотека“ с документални свидетелства, свързани с живота и творчеството на Вазов, някои от които не са популярни сред широката общественост. Сред тях е и една папка с неиздадени съчинения на Иван Вазов, предадена в библиотеката от наследниците на поета през 1943 година. При евакуирането на библиотечните книги тя е била поставена между гръцките ръкописи и се открива впоследствие, когато започва тяхното проучване. Преди да постъпи в библиотеката, папката с художествени творби, мемоарна проза и други биографични документи, е била у брата на поета Борис Вазов. Всички документи от папката са издадени в самостоятелен том през 1968 година, а оригиналите са във фонда на Иван Вазов в Българския исторически архив.

Днес на рождения ден на Иван Вазов ще се проведе и 3D mapping show „Иван Вазов – живот чрез творчество“ - един художествен разказ за живота на писателя, представен от самия него чрез мемориалните му бележки и спомените. Ще прозвучат и неговите най-знакови творби разпознаваеми за поколения българи. Събитието ще започне в 21.00 часа пред Националната библиотека.

Д-р Бояна Минчева, ръководител на направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ при Националната библиотека разказва за архива на Иван Вазов, съхраняван в „Българския исторически архив“ на Националната библиотека и честването на 170-годишнината от рождението на писателя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мими Добрева и Милко Божков

Изложба на проф. Добри Добрев за първи път от 30 години

"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В експозицията творби излагат двама от студентите му – Мими Добрева и Милко Божков. Тримата художници са обединени от изследователския си подход към жанра пейзаж. Цветовете варират от различни..

публикувано на 09.12.24 в 17:37

Скулптури от пепел в изложбата "Активни и реактивни сили" на Йоула Хаджигеоргиу

Самостоятелната изложба на кипърската художничка Йоула Хаджигеоргиу е със заглавие "Активни и реактивни сили". Куратор е Стратис Пантазис. Името на експозицията идва от главата "Активно и реактивно" от книгата "Ницше и философията", в която френският философ Жил Дельоз анализира твърдението на Фридрих Ницше, че цялата реалност на съществата е сила..

публикувано на 09.12.24 в 16:10
Уилям Шекспир

Изкуството в мен: Загадъчният Шекспир

Шекспир е жена.  Шекспир е много хора наведнъж.  Шекспир е семейство – двойка аристократи.  Версиите са десетки! Около гениалните винаги витаят въпроси, тайни, завист и нездраво любопитство, а  най-гениалният Уилям Шекспир е неизменен обект на конспирации.  Кой всъщност е автор на Шекспировите творби? Много хора подкрепят тезата, че Шекспир..

публикувано на 09.12.24 в 15:59

За първи път роман на аржентинската писателка Селва Алмада на български език

Двамата приятели Енеро и Ел Негро заедно със сина на техен наскоро починал приятел са на риболов и успяват да уловят огромен скат в реката. Оттам се заплита историята, в която Селва Амада въвлича читателя, за да завърши с насилие, което сякаш сме предусещали във всяка дума и кратко изречение на талантливата аржентинска писателка. Атмосферата на..

публикувано на 09.12.24 в 13:25
Антон Митов и Милена Димитрова

Милена Димитрова – за новата си книга "Десет велики българолюбци"

Милена Димитрова е дългогодишен журналист, работила е в различни медии, носител е на български и международни журналистически награди. Автор е на15 книги. Била е също дипломат, съветник в Европейския парламент, хоноруван университетски преподавател, лектор, сертифициран от BBC World Service Trust. Експерт е към мрежата на Transparency..

публикувано на 09.12.24 в 12:35