Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3D мапинг шоу „Иван Вазов – живот чрез творчество“

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ чества 170-годишнината от рождението на Иван Вазов

Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Снимка: Ани Петрова

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ чества 170-годишнината от рождението на Иван Вазов с редица събития, посветени на живота и творчеството на патриарха на българската литература, наричан още приживе пазител на българския дух.

Виртуалната изложба „Певец на две епохи“ показва в петнадесет витрини цялото богатство от творчеството на Иван Вазов, съхранявано във фондовете на Националната библиотека. В експозиционното пространство могат да бъдат видени първите издания на негови произведения преди и след Освобождението, както и първите преводи на романа „Под игото“ на различни чужди езици, сред които английски, френски, немски, руски, испански, както и на екзотични езици като хинди, фински, арабски и др. Преобладават преводите на славянски езици – полски, украински, сърбохърватски. Вазов е превеждан и на езика на Алфред Нобел – шведски, а също на гръцки и македонски. Тук може да бъде видяна и първата му стихосбирка „Пряпорец и гусла“ от 1876 г, както и  последната му издадена приживе стихосбирка – „Любов и природа“ от 1921 г. Сред редките експонати е и фотография от юбилейното честване на 70-годишнината на Иван Вазов в Народния театър в София и първото цялостно издание на „Под игото“ от 1894 година. В края на изложбата  са разположени творбите на Вазов за деца. Документалната експозиция може да бъде разгледана до 9 август.

Културната институция е подготвила и виртуална документално-архивна изложба „Иван Вазов в Националната библиотека“ с документални свидетелства, свързани с живота и творчеството на Вазов, някои от които не са популярни сред широката общественост. Сред тях е и една папка с неиздадени съчинения на Иван Вазов, предадена в библиотеката от наследниците на поета през 1943 година. При евакуирането на библиотечните книги тя е била поставена между гръцките ръкописи и се открива впоследствие, когато започва тяхното проучване. Преди да постъпи в библиотеката, папката с художествени творби, мемоарна проза и други биографични документи, е била у брата на поета Борис Вазов. Всички документи от папката са издадени в самостоятелен том през 1968 година, а оригиналите са във фонда на Иван Вазов в Българския исторически архив.

Днес на рождения ден на Иван Вазов ще се проведе и 3D mapping show „Иван Вазов – живот чрез творчество“ - един художествен разказ за живота на писателя, представен от самия него чрез мемориалните му бележки и спомените. Ще прозвучат и неговите най-знакови творби разпознаваеми за поколения българи. Събитието ще започне в 21.00 часа пред Националната библиотека.

Д-р Бояна Минчева, ръководител на направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ при Националната библиотека разказва за архива на Иван Вазов, съхраняван в „Българския исторически архив“ на Националната библиотека и честването на 170-годишнината от рождението на писателя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Създаването на поредния филмов шедьовър" – дебютен роман на Том Ханкс

Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща в литературата с първия си роман. "Създаването на поредния филмов шедьовър" е многопластова история, която обхваща почти 80 години. Книгата нищи американската филмова индустрия днес, разказвайки за..

публикувано на 08.07.25 в 16:10

Още 15 минути

Ивона Иванова е млада, амбициозна и дръзка. Тя е силно повлияна от творчеството на американския художник и артист Анди Уорхол, към чиято прочута фраза: "В бъдеще всеки ще бъде известен за 15 минути", отпраща и заглавието. Картините ѝ, типично за стила на попарт, са много шарени и определено привличат вниманието. Кураторката Гергана Минкова..

публикувано на 08.07.25 в 14:56
Майя Славчева

Тийнейджърът в мен: Майя Славчева

Тя е от род на музиканти, свири на цигулка и учи оперно пеене. Завършва режисура за драматичен театър в НАТФИЗ, но съдбата я отвежда на сцената на операта, където в Бургас поставя "Фауст", "Кармен", "Цигански барон", "Веселата вдовица", "Графиня Марица" и много други. Преподавател е в музикалното училище в морския град, където нейна ученичка е..

публикувано на 08.07.25 в 13:50

Графики на Георги Ашиков, събрани в изложбата "Жената като начало"

Георги Ашиков излага свои творби в изложбата "Жената като начало". 30 графики са подредени в галерийното пространство. Те са вдъхновени от жената като символ на живот.  Темата при изграждането на образите е романтиката и любовта. Мъжът също е застъпен в произведенията на художника. Той набляга на общуването между двата пола.  Усещането в..

публикувано на 08.07.25 в 13:05
Ивана Бодрожич

Ивана Бодрожич: Романът е за личния ни свят и обществото – тези неща винаги са свързани

На 24 юни в централата на Европейската банка за възстановяване и развитие се състоя ежегодната церемония по връчване на Наградата за литература на ЕБВР. Книги от 10 националности участваха във финалната права на конкурса. Три от произведенията достигнаха кратката листа за отличието: украинският роман "Забрава" от Таня Милярчук, хърватският роман..

публикувано на 08.07.25 в 12:30