Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

3D мапинг шоу „Иван Вазов – живот чрез творчество“

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ чества 170-годишнината от рождението на Иван Вазов

Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Снимка: Ани Петрова

Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ чества 170-годишнината от рождението на Иван Вазов с редица събития, посветени на живота и творчеството на патриарха на българската литература, наричан още приживе пазител на българския дух.

Виртуалната изложба „Певец на две епохи“ показва в петнадесет витрини цялото богатство от творчеството на Иван Вазов, съхранявано във фондовете на Националната библиотека. В експозиционното пространство могат да бъдат видени първите издания на негови произведения преди и след Освобождението, както и първите преводи на романа „Под игото“ на различни чужди езици, сред които английски, френски, немски, руски, испански, както и на екзотични езици като хинди, фински, арабски и др. Преобладават преводите на славянски езици – полски, украински, сърбохърватски. Вазов е превеждан и на езика на Алфред Нобел – шведски, а също на гръцки и македонски. Тук може да бъде видяна и първата му стихосбирка „Пряпорец и гусла“ от 1876 г, както и  последната му издадена приживе стихосбирка – „Любов и природа“ от 1921 г. Сред редките експонати е и фотография от юбилейното честване на 70-годишнината на Иван Вазов в Народния театър в София и първото цялостно издание на „Под игото“ от 1894 година. В края на изложбата  са разположени творбите на Вазов за деца. Документалната експозиция може да бъде разгледана до 9 август.

Културната институция е подготвила и виртуална документално-архивна изложба „Иван Вазов в Националната библиотека“ с документални свидетелства, свързани с живота и творчеството на Вазов, някои от които не са популярни сред широката общественост. Сред тях е и една папка с неиздадени съчинения на Иван Вазов, предадена в библиотеката от наследниците на поета през 1943 година. При евакуирането на библиотечните книги тя е била поставена между гръцките ръкописи и се открива впоследствие, когато започва тяхното проучване. Преди да постъпи в библиотеката, папката с художествени творби, мемоарна проза и други биографични документи, е била у брата на поета Борис Вазов. Всички документи от папката са издадени в самостоятелен том през 1968 година, а оригиналите са във фонда на Иван Вазов в Българския исторически архив.

Днес на рождения ден на Иван Вазов ще се проведе и 3D mapping show „Иван Вазов – живот чрез творчество“ - един художествен разказ за живота на писателя, представен от самия него чрез мемориалните му бележки и спомените. Ще прозвучат и неговите най-знакови творби разпознаваеми за поколения българи. Събитието ще започне в 21.00 часа пред Националната библиотека.

Д-р Бояна Минчева, ръководител на направление „Опазване на ръкописно-документалното наследство“ при Националната библиотека разказва за архива на Иван Вазов, съхраняван в „Българския исторически архив“ на Националната библиотека и честването на 170-годишнината от рождението на писателя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разговор за последния роман на Албена Стамболова

В галерия "Прегърни ме" се състоя среща-разговор за последната книга на Албена Стамболова "Дневник на артиста". За романа говориха Лилия Трифонова, асистент в катедра История и Теория на литературата в Софийски университет и режисьорът Явор Гърдев. Водеща на вечерта беше писателката и преводачка Надежда Радулова, а актьорите Станка Калчева и Рашко..

публикувано на 06.12.24 в 11:06

"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" – 10 години от смъртта на артиста

"Никола Гюзелев – гласът, който вае живот в изкуството" е изложба в галерия "Средец"  с творби на оперния бас и академичен художник, посветена на 10 години от неговата смърт. Изложбата е организирана от фондация "Никола Гюзелев", Биенале "Артемидия" - Рим, заедно с галерия "Средец" и с подкрепата на Министерството на културата на България...

публикувано на 06.12.24 в 11:00

Мост между страхове и хоризонти: Новата поетична книга на Екатерина Костова

В рубриката "Епизоди от живота" ви срещаме с писателката и журналистка Екатерина Костова, която разказва за своята нова поетична книга "Кръстопът на тишината". Представянето на книгата в София бележи важно събитие за авторката, която споделя, че тя вече е имала своя път в Пловдив.  Екатерина Костова разсъждава върху въпроса дали тишината..

публикувано на 06.12.24 в 09:02

Памет за Любен Станев

Снощи във фоайето на кино " Одеон " в чест на 100-годишнината от рождението на Любен Станев беше открита изложбата " Памет за Любен Станев. Литературно и филмово наследство " .  Това е финалната "спирка" на изложбата след родния му Пловдив и Димитровград.  Творчеството на Любен Станев е представено в пана с текстове, архивни кадри и..

публикувано на 06.12.24 в 08:50

Лидия Гълъбова в превод на чешки

"Ангелите на Златния град" се нарича книгата на Лидия Гълъбова в превод на чешки. Освен стихотворенията на поетесата книгата съдържа и кратката студия на преводача Марцел Черни, която включва български автори, писали за Прага.  Чешкият българист и славист литературовед доц. д-р Марцел Черни е научен сътрудник в Секцията по история на славистиката и..

публикувано на 05.12.24 в 16:20