Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Конакчиева, Френски културен институт:

Всички народи, които обичат свободата, обичат този ден

Всички народи, които обичат свободата, равенството и братството, обичат този ден – 14 юли, каза в ефира на "Нашият ден" Мария Конакчиева, връзки с обществеността на Френския културен институт в София, по повод националния празник на Франция. Традиционният военен парад ще бъде символичен, а на специална почит са здравните работници, на първа линия в борбата с коронавируса.

"Съпричастна, единна и солидарна нация" – това е лозунгът на Франция на тазгодишния национален празник.

Церемониите са белязани от ограничения заради коронавируса. Парижани няма да могат да присъстват на тържествата, пише вестник "Фигаро", а в традиционния военен парад на "Шанз Елизе" няма да участват моторни превозни средства. Ще се състои обаче авиационната демонстрация. Президентът Еманюел Макрон няма да направи преглед на войските на прочутия булевард, а ще участва в по-скромен парад на площад "Конкорд". Специална почит ще бъде отдадена на медиците от армията и военните, ангажирани в борбата срещу Covid-19.

"Всичко е подчинено най-вече на солидарността с всички участвали в борбата. Ще участват все пак 2000 военни. Авиопарадът накрая завършва с трибагреника на Франция. Тази година заради пандемията празникът във Франция ще премине много скромно – без военен парад и характерните фойерверки. Ще участват и няколко английски самолета заради апела на Шарл дьо Гол от 1940 г., ще има и няколко немски самолета, свързано със солидарността в Европа. Междувременно ще има манифестиращи хора в бели престилки. Вчера г-н Макрон отиде при военните да им благодари за операцията "Издържливост", каза Мария Конакчиева. Тя информира още и за дарението на посланика на Франция Н.Пр. Флоранс Робин за болницата в Харманли, но не толкова в чест на празника на Франция, колкото заради световната солидарност за борбата с коронавируса. 

"Трябва да запомним, че трябва да бъдем съпричастни и солидарни, защото един невидим вирус, виждате, как понякога обединява хората и прави нациите по-силни." – подчертава представителката на Френския културен институт в София.

"Като че ли Франция винаги е успявала да се мобилизира около големите си каузи." – обобщава Мария Конакчиева.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15