„Условното наклонение изразява един евентуален или иреален факт, чиято реализация се разглежда като следствие от един предположен факт, от едно условие. Употребява се и за да се обозначи просто някаква фантазия, като случките се пренасят в полето на въображаемото. Например изначалната условност, използвана от децата, когато измислят нова игра.“
„Камионът“ – странна и ефирна история, съставена от условни наклонения. Авторката Маргьорит Дюрас принадлежи към най-големите майстори на перото на ХХ век. Още при появата на първия ѝ роман – „Безсрамните“, който излиза през 1943 г., критиците определят писането ѝ като „музикално слово“. Едно от най-силните ѝ произведения е „Любовникът“ – малка книжка, продадена в три милиона екземпляра веднага след излизането си и преведена на 25 езика. Дюрас написва „Любовникът“ на 70 години и печели наградата „Гонкур“. Както и да я определят литературните критици, Маргьорит Дюрас има свой изумителен стил, който наистина звучи като музика.
„От писането се подивява – казва Маргьорит Дюрас. - Човек се връща към едно дивачество отпреди живота. И го разпознава неизменно, то е онова от горите, онова отдавнашно като времето. Онова на страха от всичко, отчетлив и неотделим от самия живот. Ожесточава се. Човек не може да пише без силата на тялото. Трябва да е по-силен от себе си, за да се залови с писането, трябва да е по-силен от това, което пише. Потресаваща история, да. Не само писането, написаното, ами и звуците на нощните зверове, тези на всички, вашите и моите, тези на кучетата. Смазващата, отчайваща вулгарност на обществото. Болката, Христос и Мойсей, и фараоните, и всички евреи, и всички еврейски деца, и още най-силното усещане за щастие. Неизменно, така смятам“.
Истинското ѝ име е Маргьорит Жермен Мари Донадийо. Родена е на 4 април 1914 г. в Сайгон, Индокитай – бивша френска колония, където родителите ѝ участват в кампания за стимулиране на работата на френски граждани в колониите. Маргьорит е съвсем малка, когато баща ѝ се разболява и умира. Единият ѝ брат се привързва към опиума, а другият – към бандите. Майка ѝ изпада в тежка депресия, след като прави лоша инвестиция в покупката на земя и напълно се разорява. Маргьорит Дюрас отива за първи път в Париж, когато е на 18 години и занася там дълбоките травми от детството си, както и огромния си писателски талант. Много от произведенията ѝ са екранизирани. Радиоадаптацията на „Камионът“ е направена от Ина Вълчанова именно по сценарий за филм. Участват: Нина Стамова и Калин Яворов.
Режисьор: Мария Нанчева.
Приятно слушане!
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg