На протестите в цялата страна, на които вече две седмици се иска оставката на правителството и на главния прокурор, присъстват и хора на изкуството. Един от тях е Васил Гюров – основател на групата „Кале“ през 80-те години на 20 век, басист и фронтмен на култовите „Ревю“, които се събраха през 2001 г. след дългогодишна пауза. Музикантът от години отстоява гражданската си позиция по различни обществени проблеми, в авангарда е на повечето екологични протести като част от зеленото движение у нас, отстояващо каузата за чисти въздух и природа, както и срещу незаконните строежи в планините и по Черноморието ни.
В тринадесетата вечер на протестите Васил Гюров говори в „Аларма“ за целите на протестиращите, за лисата на плурализъм на мненията в някои медии и за перспективите пред България.
Според Васил Гюров умишлено се лансира заблудата, че няма алтернатива извън партиите в сегашния парламент и че няма личности, които да заместят сегашните политици.
Той казва още:
„Когато битката е за бъдещето на България, няма значение с кого си рамо до рамо на фронта или на барикадите.
Бих водил войната съвместно със симпатизанти на БСП, ГЕРБ и даже на ДПС, ако каузата си заслужава.
С изопачаването на истинските причини за протеста, някой отново иска да ни противопостави един на друг и да пренасочи огромната енергия от недоволство.“
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg