Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращи в чужбина:

Българите навсякъде сме една общност, съпричастни сме с протестите

Снимка: БГНЕС

Пореден 26-и ден на протести с искания за оставки на правителството и на главния прокурор блокират възлови кръстовища в цялата страна, а българите в чужбина в два поредни дни напомниха за себе си, за многолюдността си и за факта, че ги интересува какво става в родината им.

В подкрепа на българите у нас е и българската диаспора в големите европейски градове. Димитър Моллов от Виена, Александър Детев от Берлин, Стефани Лалева от Лондон.

Димитър Моллов, един от организаторите на протестите във Виена, сподели в "Нашият ден" своята гледна точка за събитията:

"Протестите при нас преминаха съвсем нормално, събраха се около 250 души. Поискахме това, което всички в България искат – оставката на главния прокурор, оставка на правителството, обърнахме внимание, че Доган и Пеевски са силно намесени в управлението на държавата и са се сраснали с мафията. Събират се подписки, запознаваме цяла Европа с това, което се случва в България и разбира се, помагаме на нашите сънародници, които протестират. Запознаваме австрийските власти, нашето посолство, Европейската прокуратура.Подписката ще отиде и в Брюксел. Това се прави не само от Виена. Целта ни е гласност и да покажем, че българите в България не са сами. Навсякъде по света, където има българи, те подкрепят нещата, които се случват в България."

Александър Детев от българската секция на Дойче веле разказва: 

"Вече повече от 2 седмици българи, живеещи в Германия, организират протести, за да демонстрират подкрепата си към недоволството в родината. Те излизат пред дипломатическите представителства на България във федералната република и на ключови места в най-големите градове. Всичко започна с протести в Берлин и в Кьолн на 16 юли. "Българите навсякъде сме една общност и това е проява на съпричастност", казва един от пронтестиращите в Берлин."

Стефани Лалева, инициатор на протестите в Лондон, заяви в "Нашият ден":

"Събираме се пред българското посолство в Лондон, всеки ден има различен брой хора. Най-масовият ни протест беше на 16 юли. Има млади и възрастни хора. Исканията са ни: върховенство на закона, оставка на главния прокурор и на кабинета на Борисов, електронизация на цялото правителство и прозрачност на административно ниво, както и съд и затвор евентуално за всички политици, които са участвали в управлението на държавата от 1989 г. насам. Нашите искания от години не се чуват. Затова мисля, че е крайно време да излезе народът по улиците и да си иска справедливостта."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Адаптацията в училище

Адаптацията в училище невинаги тръгва  по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..

публикувано на 19.12.24 в 14:01

Коледното село на България посреща хиляди гости за четвърта година поред

Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...

публикувано на 19.12.24 в 09:03

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26