Или за спасителната свобода, която е само в нашите ръце.
Автор на пиесата „Зелено“ е Димитър Атанасов – журналист, белетрист и драматург. Превеждан е на различни езици, има и много литературни награди. Живее и работи в Пловдив. Пиесата му е поетична и вълнуваща. Пиеса за стадо коне високо в планината. И за долината, където дебне човекът с пушка. За кръстопътя между робството и свободата. За страха и смъртта. И за човешкото им надмогване, за да бъде човекът избавен. Пиеса-метафора за силата на духа и за нелекото скъсване на оковите. И за спасението, което не е въпрос на обстоятелства и случайности, а на лична смелост и извоювана съдба. Как да се живее – обречен и зависим или волен и свободен? Решението е собствено и самотно. Чрез образа на стадо диви коне, откъснали се от яслата и юздите си, Петър Атанасов силно и красиво защитава рожденото право на всеки волно да препуска през живота си, свободен от ограниченията на власт, притежания, чужди мнения и робски привързаности. И докато израства до свободата си, поема и своите отговорности, за да усети наистина „зеленодивото“ на зеленото и да се слее с него.
Участват артистите: Добриела Попова, Йорданка Стефанова, Катя Иванова, Лидия Стефанова, Никоела Попова, Ани Василева, Мая Бабурска, Веселин Мезеклиев, Стефан Щерев, Петър Петров, Димитър Иванов, Мариус Донкин и Николай Антонов.
Режисьор – Емил Манасиев.
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg