Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Марков

Инициативата "Free Vitosha" предлага подобрение на инфраструктурата

Снимка: Валерия Николова

На 27 август 1895 г. на Черни връх в планината Витоша е учреден първият клуб на българските туристи. По традиция денят се отбелязва през последния неделен ден от август в чест на първото масово туристическо изкачване на Черни връх, чийто инициатор е писателят Алеко Константинов. Близо 300 ентусиасти покоряват най-високата точка на планината, на 2290 м надморска височина, а в „Поканата” на писателя за първи път се появява известният лозунг „Опознай България, за да я обикнеш”.

Ден след учредителното събрание и организираното изкачване на Витоша гост събеседник в "Нашият ден" е Димитър Марков от "Free Vitosha". 

"На това първо масово изкачване е присъствал и Иван Вазов, който е бил тогава председател на Българското туристическо дружество. Над 300 души са се изкачили от центъра на София, без подготовка, без екипировка, без челници... тогава не имало дори електричество. Тези хора са се изкачили на Черни връх, за да положат основите на туристическото движение. Ние продължаваме тяхното дело."

Димитър Марков разказа за проблемите, които са обсъдили на вчерашното учредително събрание:

"Нашата инициатива се фокусира най-вече върху решенията и върху развитието. Да говорим за проблемите отнема твърде много енергия. Предпочитаме да насочим тази наша енергия към решението им. 

Инициативата предлага подобрение на инфраструктурата. Аз основно се занимавам с екстремни спортове и планински туризъм. Изградената инфраструктура за упражняване на тези спортове има нужда от съвременно развитие и съвременна визия. Една от основните цели на инициативата е да допринесе за тази сфера. Основен проблем е, че на Витоша има само едно-единствено работещо съоръжение за ски и сноуборд. Капацитетът на това съоръжение не е достатъчен. Да освободим Витоша!" – призова Димитър Марков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30