Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Марков

Инициативата "Free Vitosha" предлага подобрение на инфраструктурата

Снимка: Валерия Николова

На 27 август 1895 г. на Черни връх в планината Витоша е учреден първият клуб на българските туристи. По традиция денят се отбелязва през последния неделен ден от август в чест на първото масово туристическо изкачване на Черни връх, чийто инициатор е писателят Алеко Константинов. Близо 300 ентусиасти покоряват най-високата точка на планината, на 2290 м надморска височина, а в „Поканата” на писателя за първи път се появява известният лозунг „Опознай България, за да я обикнеш”.

Ден след учредителното събрание и организираното изкачване на Витоша гост събеседник в "Нашият ден" е Димитър Марков от "Free Vitosha". 

"На това първо масово изкачване е присъствал и Иван Вазов, който е бил тогава председател на Българското туристическо дружество. Над 300 души са се изкачили от центъра на София, без подготовка, без екипировка, без челници... тогава не имало дори електричество. Тези хора са се изкачили на Черни връх, за да положат основите на туристическото движение. Ние продължаваме тяхното дело."

Димитър Марков разказа за проблемите, които са обсъдили на вчерашното учредително събрание:

"Нашата инициатива се фокусира най-вече върху решенията и върху развитието. Да говорим за проблемите отнема твърде много енергия. Предпочитаме да насочим тази наша енергия към решението им. 

Инициативата предлага подобрение на инфраструктурата. Аз основно се занимавам с екстремни спортове и планински туризъм. Изградената инфраструктура за упражняване на тези спортове има нужда от съвременно развитие и съвременна визия. Една от основните цели на инициативата е да допринесе за тази сфера. Основен проблем е, че на Витоша има само едно-единствено работещо съоръжение за ски и сноуборд. Капацитетът на това съоръжение не е достатъчен. Да освободим Витоша!" – призова Димитър Марков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55

"Чистота или смърт" – откровен киноразказ за зависимостите

Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..

публикувано на 27.11.24 в 09:54

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..

обновено на 27.11.24 в 09:37
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15