Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой: Краси и Сим Алексиеви

25 години галерия "Възраждане"

Навършват се 25 години от създаването на пловдивската галерия "Възраждане". "Една огромна любов, която продължава вече 25 години. Срещи с художници, писатели и всякакви творци – големите творци на България. Хора интелегентни и позитивни." Така определя периода Сим Алексиев, един от ръководителите на галерията. Другата половинка на най-впечатляващия артистичен тандем е неговата майка Краси Алексиева. За тях галерията е нещо повече от продаване на изкуство. Тя трябва да има обществена и социална мисия.

Краси АлексиеваГалерия „Възраждане” към Народно читалище „Възраждане” е създадена на 5 септември 1995 г. по идея на секретаря на читалището Димитър Атанасов, писател и журналист. Ръководи се от тандема Краси Алексиева и Симеон (Сим) Алексиев. Показва се само съвременно фигуративно изкуство, като се канят както утвърдени имена, така и съвсем млади и неизвестни творци. От третата си година е профилирана на тема “Тялото”. Експонират се творби основно в стиловете реализъм, хипер, нов, и фотореализъм, символизъм и сюрреализъм, наив, примитив и др. Търсят се автори, които създават нова фигуралика, особено на тялото. Ценят се рисувачите, като се осъществяват много изложби с графика, рисунка и илюстрация. Галерията полага много труд и усилия в издаването на каталози и албуми, които ще бъдат ценен извор на познание за бъдещите поколения, интересуващи се от случващото се в изобразителното ни изкуство днес. В галерийното депо се поддържа силна и многообразна колекция от маслена живопис, графика и рисунка, скулптура, като особено впечатляваща за колекционера е сбирката по темата „Тялото”. 

Краси Алексиева разказа за изложбата в момента на Петър Мичев: "Юбилеят се превърна в двоен празник. Петър Мичев боготвори жената. Рисува я непрекъснато. Все различни и различни картини, може би защото и жените са различни. Петър Мичев има харизма и умее да омагьосва – с картини и със слово. Той просто споделя своята душа, своето виждане за света, за другите..."

През 2010 г. Краси и Сим Алексиеви са куратори на Национални есенни изложби - Пловдив с проект "Тялото". Експонирани са 20 самостоятелни изложби по темата в 5 къщи в Стария град. От 2005 г. се връчва приза „Сребърно възраждане” за постижения в изобразителното изкуство – пластика, изработена от проф.Георги Чапкънов-Чап. Носители на тази награда до момента са: доц. Владимир Генадиев, Георги Йорданов, Димитър Войнов - син, Димитър Лалев, Димитър Рашков, проф. Емил Попов, Матей Матеев, проф. Николай Майсторов, а самия проф. Георги Чапкънов е носител на награда на галерия "Възраждане" за цялостно творчество, пластика, изработена от скулптора Димитър Рашков. През 2006г., в Нощта на отворените галерии и музеи, галерията получи първата награда – скулптурата „Полет над Пловдив”, учредена от КЦМ гр. Пловдив, за галерия номер едно. През 2010 г., галерия "Възраждане" е удостоена със златна значка „Златна книга” и специален сертификат за почетен статут на институция с висок престиж и обществено признание в областта на културата. 

Снимки - галерия "Възраждане"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40