Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на международна солидарност на журналистите

Татяна Ваксберг: Трябва да се направи разграничение какво е журналистика и какво не

У нас има медии, доказали своята балансираност, обективност и професионализъм

Татяна Ваксберг
Снимка: Ани Петрова

В зората на демокрацията мечтаехме да изчезне нуждата от радио "Свободна Европа", слушано тайно по време на тоталитарния режим. Как вижда Татяна Ваксберг – журналист от "Свободна Европа", медийната ситуация у нас. 

"Ситуацията е силно критична, но не е безнадеждна. В България има достатъчно работещи медии, които в годините са доказали своята балансираност, обективност и професионализъм. Това, което пречи на превръщането на тези медии от по-маргинални в по-привлекателни за широката аудитория, е непрекъснатото оплакване, че в България няма журналистика. Това е теза, с която аз категорично не съм съгласна. Вашата медия е пример за това, но могат да се посочат и други. Положението наистина може да изглежда като за 111-о място, но на 111-о място е пейзажът като цяло. Има отделни медии, които категорично не са на това място, отстояват свободата на словото и са го доказали през годините при различни правителства. Националното радио е един от най-добрите примери."

Солидарността на журналистите у нас и свободата на словото

"Ние често казваме, че няма солидарност, може би защото бихме искали тя да е повече. Но в действителността тя съществува. Вие също сте пример за това." Ваксберг даде няколко примера през годините за журналистическа солидарност. "В изтеклите години има един изпуснат момент – да се направи разграничение какво е журналистика и какво не е журналистика. Това вече е наша голяма отговорност. Всички, които работим в тази професия. Професионалната журналистика е нещо, което е много точно дефинирано на всички континенти и от много десетилетия. 

Медията е нещо, което информира своите потребители, предоставяйки им информация от различни гледни точки, без да налага своята. Медията прави категорична разлика между новина и коментар, без да позволява да се смесва едното с другото. Наше задължение е, когато се изправим пред една медия, да приложим това знание за класическата медия. И ако то не отговаря на тези схващания, да го игнорираме. Смятам, че ако има проблем през последните 30 години в българската журналистика, това е една свенливост да кажеш, че определено поведение, което не отговаря на никакъв стандарт на нито една географска ширина, просто не е от твоя кръг."

Татяна Ваксберг е категорична, че в България има професионална журналистика, а някои от нейните представители са измерими с всяко световно ниво, и че си правим лоша услуга, когато се вайкаме.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Lege Аrtis насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското общество на пациенти с белодробна хипертония..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44