Бюрото на Европейския парламент в България организира на 11 септември от 10 часа онлайн среща с евродепутати на тема „Очакванията на гражданите за Европейския съюз“. Целта на срещата е да предостави платформа за дебат и да събере обратна връзка от гражданите за техните очаквания за това какви трябва да бъдат приоритетните области на действие на ЕС в краткосрочен и дългосрочен план.
Тази среща се случва в контекста на предстоящата годишна реч За състоянието на ЕС на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която ще се състои на 16 септември.
Какво очакваме от ЕС и видим ли е той навсякъде в България – на тези въпроси отговаря проф. Ингрид Шикова, модератор на събитието.
"Идеята на тази онлайн среща е да поговорим преди тази, традиционна вече, реч на председателя на ЕК за това какво очакват гражданите. Всички знаем, че мнението на гражданите става все по-важно. Във всички европейски държави реално се провеждат диалози, в които гражданите могат да изразят своите притеснения, своите очаквания, да зададат въпроси, така че те да бъдат отчетени при осъществяването на приоритетите на ЕС."
Акценти
"Първото нещо, което трябва да извърши ЕС, това е осъществяване на плана за възстановяване от кризата с Covid-19.
Важна тема е и т.нар. "Зелената сделка" или Европейският пакт "Зелена Европа", как ще протече, как ще има справедлив преход – Зелена Европа, но и справедлива Европа за тези, които евентуално ще загубят своята работа.
Цифрова Европа – как Европа да стане конкурентоспособна на световните пазари, как тази цифрова Европа да стигне до всеки гражданин?
Европа на здравето – трябва ли ЕС да има повече правомощия в сферата на здравеопазването? Бъдещето на Европа, ценностите на ЕС...
По отношение на протестите в България и дали ЕС е достатъчно информиран, проф. Шикова смята, че ЕС е винаги добре информиран от надеждни канали, има представителство на ЕК в София. Тя изказа своето лично мнение:
"Не бива да очакваме ЕС да разрешава нашите вътрешни проблеми. Въпросът е твърде деликатен. ЕК няма тези правомощия – тя може да даде оценка и препоръки в Годишния доклад по т.нар. "Механизъм за сътрудничество и проверка". Не може да се каже, че ЕС е затворил очи – вчера и еврокомисар Вера Вера Йоурова даде своето мнение по въпроса, има реакции.
Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg