Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Браян Дейли – как влияе глобализацията върху ценностите

7
Снимка: галерия Monev Contemporary

Българската публика може да гледа проекта WORDS – обобщение на 7-годишната одисея, в която американският художник Браян Дейли изследва влиянието на глобализацията върху културните и моралните ценности на отделните нации, език и среда, до 10 октомври 2020 г. в галерия Monev Contemporary. Амбициозният си проект WORDS („Думи“) Браян Дейли прави в периода 2012-2019 г.

Браян Дейли поставя камерата си в 134 страни на 7 континента и снима съвсем случайни минувачи с техните първи реакции на 13 думи на родния им език: мир, война, любов, околна среда, свобода, религия, демокрация, правителство, щастие, социализъм, капитализъм, бъдеще и САЩ.

Дейли получава неподправени отговори, които показват отношението на интервюираните към всяка от 13-те думи, а хората сами избират за свой фон знамето, което определя тяхната национална и културна принадлежност.

Българската публика първа в света ще види целия мултимедиен проект WORDS, включващ едночасова видеоинсталация WORDS с отговорите на всички над 3000 участници в проекта, печатната серия Words on WORDS с 8 лентикулярни платна, 14 творби от серията Tous Les Mots и документален филм, който отразява целият процес на осъществяване на проекта.

Печатната серия Words on WORDS съдържа 8 платна с 3D ефект, в които различните индивидуални отговори на участниците в проекта са комбинирани по невъобразим начин от художника в дву- или трисловни фрази, създавайки закачливи изрази и словосъчетания, характери за дадаизма в изкуството и наподобяващи сюрреалистична игра на думи. Всичко това е наслоено в множество цветове.

„Видео инсталацията WORDS е артпроект, представящ културните и морални ценности на днешното глобално общество. В WORDS думите имат множество значения и могат да предизвикват хиляди асоциации – например, значението на думата „война“ или разбирането ни за нея може да се окаже твърде лично, уникално. Нашият житейски опит, социалната ни и културна среда се оказват твърде доминиращи, така че обикновеният прочит на една или друга дума може да се превърне в нещо далеч по-сложно от сухото тълкуване в речника. Едночасовото видео, което българската публика ще гледа, предизвиква усещане за обединение сред гражданите на света, като отчита културните им и езикови различия, вместо да внушава напрежение и конфликти в световен мащаб.“ – казва Браян Дейли.

Серията Tous les Mots означава „всичките думи“ и това всъщност е своеобразна игра на думи с френския израз „tous le monde“, което буквално означава „всички хора по света“. Въвеждайки френската дума за думи – mots – се постига двусмислена интерпретация, акцентирайки глобалното и индивидуално ниво на този проект. Серията обхваща същността на всяка от 13-те думи, произнесена от 3000-те участници в проекта, представена чрез печатна творба, съответстваща на значението ѝ. Българската публика ще види 14 от печатните творби.

Куратор на експозицията е Стефан Стоянов, който е подреждал няколко изложби на художника в Ню Йорк и двете му досегашни в България.

Очакваме самият Браян Дейли да дойде в София в началото на октомври и да се срещне с почитателите си. Решихме да го поканим отново да покаже свои уникални творби в България, защото той е творец, който ясно документира проблемите на съвременното общество. За 7 години той е обиколил земното кълбо и се е докоснал до възприятията на повече от 3000 души към основните човешки и културни послания. България е една от важните „спирки“ не само в неговия проект, но и в живота му, и затова тъкмо у нас за първи път се показва тази изложба пред публика, всички заедно можем да изследваме своеобразните „езикови игри“ на българското общество. Посетителите ще бъдат пускани в галерията на групи, ще им бъдат давани дезинфектанти, спазваме всички противоепидемични мерки.“ – казва Валентин Монев, основател на столичната галерия Monev Contemporary.


Брайн Дейли е роден през 1951 г. в Калифорния. Завършва магистратура по изящни изкуства към института „Отис“ в Лос Андежис през 1975. г. и завоюва своето място сред пионерите на експерименталната артистична сцена в САЩ. В последните две десетилетия Браян Дейли се съсредоточава върху интересите си в сферата на разоръжаването и международната сигурност. През 1987 г. завършва Университета на Северна Калифорния със специалност контрол на оръжията и прави дисертация върху Договора за ограничаване на системите за противоракетна отбрана. Необичайната професия за един художник се превръща в източник на идеи и теми в артистичното му амплоа.
Браян Дейли има множество самостоятелни изложби във Вашингтон, Чикаго, Ню Йорк, България. Неговото видео Jikai, посветено на японския режисьор Акира Куросава, е прожектирано на екраните на Times Square, Ню Йорк. През последните години той създава и сериите от фотографии „Америка в цветове“, Tableau Vivant, „Морфей“.

Изложби на Браян Дейли в България:
„Америка в цветове“ – Национална художествена галерия, 2014 г.
„България в цветове“ – Градска галерия в Пловдив и експозиция в сградата на Народното събрание, 2015 г.

Снимките в материала са предоставени от галерия Monev Contemporary


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

11-о издание на фестивала за иновативно изкуство "180 градуса"

София събира международни артисти от независимата сцена за иновативно изкуство "180 градуса". Със своето 11-о поредно издание фестивалът ще предложи разнообразие от събития с фокус върху експериментални интердисциплинарни формати. Форумът обединява международни артисти от сферите на експерименталната музика, съвременния танц, пърформанса,..

публикувано на 29.09.24 в 12:25
Емил Измирлиев

Животът е един ден и това е днешният ден

В епизод 556 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия писател, есеист, сатирик и драматург Емил Измирлиев. В кратък и широко известен автопортрет, Измирлиев обрисува себе си така: "Емил Измирлиев, обикновен български писател. Роден съм където и когато ми е паднало – в град Дупница на 27 април 1953 г. Имало е и друга..

публикувано на 28.09.24 в 13:10

Нова сесия на европейската културна програма за трансгранична мобилност

Започва новата сесия за кандидатстване в европейската програма за мобилност в областта на културата Culture Moves Europe – "Културата движи Европа". Програмата предоставя безвъзмездни средства за движение на творци и професионалисти в областта на културата във всички 40 държави от програма "Творческа Европа" на Европейския съюз. Тя обхваща..

публикувано на 28.09.24 в 12:05

Майсторите на илюзията с шоуто "Това е магията" в София

Световният фурор "Това е магията" (C’est la Magie) кара малки и големи да повярват в невъзможното с високотехнологични илюзии и смайваща магия с участието на публиката, След безспорния си успех на Бродуей и в пълните зали в цял свят майсторите на илюзията се събират в ново шоу, за да прочетат мислите на зрителите, да се появяват и изчезват..

публикувано на 28.09.24 в 09:00

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05