Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интелектуалци и кризи – начини на употреба

"Меланхолия", Албрехт Дюрер
Снимка: Уикипедия

Въпросът „Къде са интелектуалците?“ се появява често по време на кризи. Според професор Ивайло Знеполски от поне 30 години се наблюдава ситуация, когато в трудни моменти обществото, медиите и дори самите политици се сещат за интелектуалците.

Интересът към тях, обаче изобщо липсва в други времена. Критичната функция на интелектуалците включва да се абстрахират от емоциите си и да се обърнат към принципите. Според доц. Наталия Христова, която дълги години изследва отношенията между интелектуалците и властта в новата българска история, през годините мястото на интелектуалците се е заело от експерти и политици. Очакването обаче е, че просветените хора имат чувство за морал и почтеност.

Мнението на журналистът и преводач Жанина Драгостинова, която живее в Австрия, е, че интелектуалците биха реагирали, ако имат вътрешна потребност. "Писателите, кинодейците и театралите отдавна разказват каква е нашата действителност, а това е позиция", казва тя. Въпросът е има ли кой да оцени работата им?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07

В очакване на Китайската лунна нова година през 2025

Китайският културен център в София подготвя празнична програма в София и страната, с които ще отбележи Китайската лунна нова година. "Пролетният празник" е най-дългоочакваното събитие за китайските общности по целия свят и се отбелязва с пищни тържества и срещи с роднини и приятели. Българските любители на китайската традиционна култура ще..

публикувано на 09.01.25 в 08:10

Многоликият театър

Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от столичния афиш с премиери в края на миналата година.  Първите срещи с публиката са показателни за живота на представлението и в бъдеще. Специално е насочено вниманието към няколко много..

публикувано на 08.01.25 в 17:00
Сцена от спектакъла „Комедия от грешки“ от Уилям Шекспир

Иска ми се да се занимаваме повече с творчеството, а не със системни проблеми

С премиерния спектакъл "Комедия от грешки" започва новата година Театър "София" . Представлението ще се играе тази вечер от 19.30 часа в " Théatro отсам канала". Постановката по една от най-ранните творби на Уилям Шекспир е дело на режисьорката Маргарита Мачева. "Комедия от грешки" е изключителна пиеса, защото като всички пиеси на..

публикувано на 08.01.25 в 15:23