"Имам страшно уважение към актьорите, изпитвам бащинско чувство, дори ако са по-стари от мен с двайсет години, защото много ценя факта, че са оставили себе си в ръцете ми, особено във филма. Ето защо толкова уважавам наивното доверие и гледам да съм много supportive и много fair с артистите" – казва режисьорът от Северна Македония Милчо Манчевски, с чийто филм „Върба“ се открива есенното издание на 24-тия София филм фест.
Манчевски признава, че любимите му моменти от режисьорската работа са писането на сценария, подборът на актьорите и монтажът.
"Когато правиш изкуство, трябва да бъдеш безкомпромисен, защото иначе се губи същността на изкуството. Аз се възхищавам на онези автори, които работят в холивудската система и успяват да правят оригинални авторски филми. Не са много, но ги има.
Защото целият начин на мислене в Холивуд е антипод на творческото създаване. И ако в един такъв процес режисьорът направи авторски филм, то само по себе е огромно достижение. Що се отнася до новите правила в Холивуд, требва да видим тепърва какво значи това. Аз не бих направил никакъв компромис за това филмът да бъде награден или да иде на фестивал.
Много е лесно да се подкупят и зрителите, и критиката, и фестивала, защото всички знаем какво търсят те, и ако направиш това изчисление, да влезеш на фестивали е лесно. Но артистичната проституция е лоша идея", казва режисьорът.
Милчо Манчевски е носител на много награди, включително „Златен лъв“ за най-добър филм във Венеция за „Преди дъжда“. Филмът има номинация и за „Оскар“. „Върба“ е шестият му пълнометражен филм. В момента Манчевски работи по новия си филм „Каймак“ – черна комедия, работата по която той се надява да приключи в края на следващата година.
Прожекциите на „Върба“ на 25 септември са две – на открито и закрито. В кино „Люмиер“ началото е в 18,30 ч. 60 минути по-късно официалното откриване на София филм фест ще бъде на територията на Sofia Summer Fest до НДК. Там Милчо Манчевски ще получи и специалната награда на фестивала за приноса си към киноизкуството.
Авторът на романа "Теодорос" , румънският писател Мирча Картареску , даде специално интервю за "Артефир" в рамките на своето гостуване по повод Международния литературен фестивал и 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Одисеята в посока "Теодорос" започва преди 35 години, когато Картареску се сблъсква със забравения румънски писател..
"Доброто тяло или разсъжденията на една актриса относно килограмите, секса и… театъра" е първият моноспектакъл в кариерата на актрисата Аделина Петрова, която е и негов автор. Аделина е позната на слушателите на програма "Христо Ботев" с участието си в пиеси на Радиотеатъра и като един от водещите на детското състезание "Златната ябълка". Пиесата..
Росица Златанова , председател на Съвета на европейската научна и културна общност, представя в "Артефир" специалния концерт BEST OF JAZZ – на 14 декември от 19 ч. в Първо студио на БНР. По време на празничния концерт отличието "Златна монета култура" за активно международното културно сътрудничество ще бъде връчено на Посолството на..
В епизод 568 "Трамвай по желание" представя на своята публика младия творец Александър Ботйов. Александър е роден през 2002 в гр. София. Твори стихове от дете, а в гимназията пише и първите си хумористични коментари, журналистически материали и интервюта. Съвсем логично записва журналистика в СУ "Св Климент Охридски". От тук..
"Топъл, слънчев ден. От ония дни, в които сетивата ти са изострени за мириса на кристалния въздух и многоцветието на слънчевия лъч през миглите ти." Днес от 18 часа в НДК ще бъде представена книгата "Психотерапевтичен роман/с/" на Росица Чернокожева. Часове преди представянето авторката гостува в "Артефир". Чернокожева е..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg