Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Европа и светът“ ни среща с различни култури и талантливи автори

Гергина и Владимир Дворецки, създатели на фондация „Европа и светът“
Снимка: evropaworld.eu

Информационния сайт „Европа и светът“ раздаде отличия по случай петгодишнината от създаването си. Сайтът популяризира българското, европейското и световното културно наследство, стойностни творци, книги и културни прояви, поощрява чуждоезиковото обучение и качествените преводи.

Сайтът „Европа и светът“ е част от дейностите на фондация „Европа и светът“, която работи за развитието на културата, изкуството, образованието, науката, и за обмяна на ценности в Европа и света.

Председател на фондация „Европа и светът“ и главен редактор на едноименния сайт е Гергина Дворецка. Нейният глас е добре познат на слушателите на програма „Христо Ботев“.
Почти целият професионален път на Гергина Дворецка преминава в Българското национално радио, където първоначално води младежки и литературни предавания.

Създател и водещ е на първите предавания за евроинтеграция в българския ефир – през 90-те години това е: „Младежта среща Европа“, по-късно: „Европейски проекти“, а от 2011 г. до 2014 г. – знаковото „Европа без граници”, всички излъчвани по програма „ Христо Ботев“.
Водила е още 6 авторски предавания в същата програма.

Гергина има юбилеен медал „1300 г. България“, кавалер е на държавното отличие на Франция „Орден на Академичните палми“ за принос към френската култура, носител е и на много журналистически награди.
Франкофон, полиглот с още 5 езика, автор на текстовете на големи български хитове, Гергина Дворецка има издадени 8 книги с поезия и проза.

В празник на различни култури, се превърна 5-ият рожден ден на сайта „Европа и светът“ в Чешкия център в София.
Почетен гост беше Н. Пр. г-жа Закиа Ел Мидауи – посланик на Кралство Мароко у нас, която получи специалното отличие за активно партньорство с фондацията и сайта за подкрепа на български и международни инициативи в областта на културата и изкуството.

Почетни плакети получиха автори, които предоставят безвъзмездно за публикуване своите материали на сайта „Европа и светът“:
• Здравка Михайлова – преводач от гръцки език и журналист, чийто публикации запознават читателите на сайта с творчеството на гръцки и кипърски поети и писатели.
• Асен Милчев – преводач от словашки, журналист и писател, който обогатява сайта със свои преводи, рецензии за словашки книги и отзиви за литературни събития.
• Галя Кларк – журналистка и писателка, която живее със семейството си в Норфолк, Обединеното кралство. На сайта публикува разкази и журналистически находки.

Фондация „Европа и светът“ даде отличия и на най-активните си партньори:
• Академичен хор „Св. Параскева“ към Националната художествена академия с диригент д-р Галина Луканова, който участва безвъзмездно със свои изпълнения в събития на фондацията.
• Отличие като активен партньор получи и доц. д-р Рени Йотова, която е Представител на Международната организация на Франкофонията за преподаване на френски език в Дакар, Сенегал. Със съдействието на доц. Йотова се осъществява рубриката Francophonie на сайта „Европа и светът“ – една от малкото в българското медийно пространство, в която се публикуват материали на френски език.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12