Премиерният спектакъл „Завръщане у дома“ е едно от събитията, с които Малък градски театър „Зад канала“ отбелязва тази година 30 години от своето създаване. Изборът на заглавието не е случаен – на същата сцена през 1991 година режисьорът Стоян Камбарев прави първата постановка по пиесата на Харолд Пинтър. Големият британски драматург идва в България специално за да види представлението и остава впечатлен от режисьорския прочит и от изпълнението на Руси Чанев в ролята на Лени.
Режисьор на новия спектакъл сега е Явор Гърдев.
„На тематично ниво пиесата е много адекватна на нашето време, защото тя изследва зоната на подлудяването по социални причини, ако мога така да кажа. Тя изследва тая лудост, този амок, до който в един момент се стига поради социална изолация, поради емоционална изолация – неща, които са много характерни за днешния ден и с които все повече и повече се срещаме“.
В актьорския състав са Владимир Пенев, Деян Донков, Емил Котев, Мак Маринов, Пенко Господинов и Каталин Старейшинска. Сценографията и костюмите са на Свила Величкова и Ванина Цандева, а музиката – на Калин Николов.
Премиерните представления можете да гледате на 5 и 6 октомври от 19 часа в Малък градски театър „Зад канала“.
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg