Преди дни се състоя поредната акция на МВР срещу разпространението на наркотици около и в училищата. Говори ли се достатъчно в обществото за този проблем, затваряме ли очите си за зависимостите, достатъчна ли е превенцията?
Справянето с проблема изисква мобилизация на институции, осъществяващи превенция, образователни програми, учители, семейство. Имаме ли всичко това като общество – разполагаме ли с единна система за мониторинг и оценка на това доколко ефективни са превантивните дейсности, пълноценно ли е взаимодействието между деца, родители и учители?
В края на миналия месец излезе Европейският доклад за наркотиците за 2020 г. – кои са основните акценти в него и къде сме ние?
Родителската подкрепа и отговорности, споделеното време с децата, са ключови фактори за тяхното пълноценно развитие, но когато те липсват, родителите забелязват ли промяната у децата, какви са най-честите признаци, които могат да направят впечатление. Липсата на стабилност в семейството ли е първата стъпка до избора на лесните решения като алкохол и наркотици? Достатъчна ли е превенцията в училище в рамките на една учебна година и дава ли основата на информираност сред младото поколение?
На тези въпроси отговарят специалистите: Росица Станулова, психолог, отговорник отдел „Дневен консултативен център за деца, юноши и родители“ в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София, и Александър Панайотов, директор на Националния фокусен център по наркотици и наркомании.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg