Преди дни се състоя поредната акция на МВР срещу разпространението на наркотици около и в училищата. Говори ли се достатъчно в обществото за този проблем, затваряме ли очите си за зависимостите, достатъчна ли е превенцията?
Справянето с проблема изисква мобилизация на институции, осъществяващи превенция, образователни програми, учители, семейство. Имаме ли всичко това като общество – разполагаме ли с единна система за мониторинг и оценка на това доколко ефективни са превантивните дейсности, пълноценно ли е взаимодействието между деца, родители и учители?
В края на миналия месец излезе Европейският доклад за наркотиците за 2020 г. – кои са основните акценти в него и къде сме ние?
Родителската подкрепа и отговорности, споделеното време с децата, са ключови фактори за тяхното пълноценно развитие, но когато те липсват, родителите забелязват ли промяната у децата, какви са най-честите признаци, които могат да направят впечатление. Липсата на стабилност в семейството ли е първата стъпка до избора на лесните решения като алкохол и наркотици? Достатъчна ли е превенцията в училище в рамките на една учебна година и дава ли основата на информираност сред младото поколение?
На тези въпроси отговарят специалистите: Росица Станулова, психолог, отговорник отдел „Дневен консултативен център за деца, юноши и родители“ в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София, и Александър Панайотов, директор на Националния фокусен център по наркотици и наркомании.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg