Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Минчева и „Мъжете“ в ХГ „Владимир Димитров – Майстора“

Изложба живопис на Десислава Минчева, озаглавена „Мъжете“, се открива в Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“. Експозицията включва вълнуващи, великолепни портрети и изящни фигури. Десислава Минчева открива красота и предизвикателство в мъжката физика. 

„Произведенията ѝ провокират съзидателните сили на човешката природа към размисъл, към творчество и вдъхновяват за живот. Застанал пред творбите ѝ, човек неусетно се озовава във философски, естетически и морални измерения, където би могъл да потърси отговори за преходното и непреходното, за тленността и вечността, за реалността и идеалите.“

Десислава Юлий Минчева е родена 1956 г. в София. През 1981 г. завършва Националната художествена академия, специалност „Живопис“ в класа на акад. Светлин Русев. Нейни произведения са притежание на: НХГ, СГХГ, галерии и частни колекции в България и в чужбина (Франция, Великобритания, Германия, Белгия, Гърция, Италия, Финландия, САЩ, Китай). По-важни колекции: на Юго Вутен (Белгия), на д-р Петер Лудвиг (Германия), в музея на Академията в Сиан (Китай), на акад. Светлин Русев (България).

Повече от 50 са самостоятелните ѝ изложби в България и в чужбина: Франция, Германия, Финландия, Македония, Австрия, Китай. Участие в Есенния салон в Париж (1991, 1992); участие в Артекспо, Ню Йорк (2001, 2002); участие на изложението в Ханджоу, Китай (2012); участие в съвместен проект „Балет“ между посолството на САЩ и СГХГ (2005).

Фотография: „Моите доказателства“, галерия „Академия“, София (2008) и „Китай – фрагмент“, галерия „Академия“, София (2012). Автор на книга с есета за съвременни български художници и куратор на изложба с представените автори (2008).

Награди: Златен медал на конкурс за рисунка на фондация „Агаци“, Италия.

Гост-професор в акдемиите: „Брера“, Милано; Екол де бо з”ар”, Париж; Университет на Барселона, Испания; Академия „Ла Есмералда“, Мексико сити; Академиите в Сиан и Ханджоу, Китай (многократно). Куратор на изложбата „20 съвременни български художници“ в Хангжоу, Китай (2014). Професор в катедра „Рисуване“ на НХА, София.


Откриване – 22 октомври 2020 г. от 17.30 ч. 
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стаи на съзнанието

"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..

публикувано на 14.07.25 в 17:45
Велин Манов и Бойко Митков (вдясно)

Изложбата "През времето" – за 70-годишнината на Бойко Митков

Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..

публикувано на 14.07.25 в 17:29
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43