Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минало в бъдещето – как ще оцелее Дом паметникът на Бузлуджа

БНР Новини
Снимка: Проект Бузлуджа/FB страница

„Летящата чиния“ на връх Бузлуджа  зрелищно се разпада на 1441 метра надморска височина. И докато ние българите имаме навика да мислим за чудатата постройка със щипка ирония, международната неправителствена организация за опазване на културното наследство Europa Nostra разпознава архитектурната ѝ ценност отвъд идеологиите.



Тази есен в някогашния „Дом паметник на БКП“ архитекти, реставратори и доброволци, финансирани с грант от Фондация „Гети“, стабилизират мозайките. Какво е бъдещето на вероятно най-известната сграда в България и с какво е ценна тя, във "Време и половина" разказват архитект Дора Иванова, основател на Фондация „Проект Бузлуджа“, доц. Стефан Белишки, ръководител на катедра „Реставрация“ в Националната Художествена Академия, и експертът по архитектурно наследство Радослав Илиев от неправителствената организация "Култур Консулт".

Въпреки лошото състояние на Дом паметника на вр. Бузлуджа днес, архитекти от цял свят го признават за изключително инженерно постижение, а футуристичното му излъчване приканва да се мисли за бъдещето на чудатата сграда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заедно за детското отделение на видинската болница

Видин очаква мащабен благотворителен концерт в подкрепа на детското отделение на местната болница. Събитието на 12 юни от 19 часа ще бъде придружено от благотворителна фотографска изложба, средствата от която ще отидат за същата кауза. Идеята е на танцова школа за модерен балет "Суинг" в лицето на Елена Венелинова, хореограф-педагог и..

публикувано на 27.04.25 в 12:50

Какво ни свързва – връзките между изкуството и храната

Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен..

публикувано на 27.04.25 в 11:35

"Да ти бъда тяло" на Албена Тодорова застава пред публика

На 29 април от 18.30, в библиотеката на Гьоте институт, София, Албена Тодорова ще представи новата си поетична книга "Да ти бъда тяло". Водещ на събитието ще бъде нашият колегата Радослав Чичев. "Да ти бъда тяло" е четвъртата поетична книга на Албена Тодорова (на снимката в текста). Авторката е позната още с текстовете си за Япония и..

публикувано на 27.04.25 в 09:05
Веселка Кирякова

Веселка Кирякова и професията филмов продуцент

Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на продуцентската работа – от създаването на филмов проект до търсенето на финансиране и международни партньори. В "Кино с думи" за мисията на продуцента говори Веселка Кирякова. Тя е завършила Филмов..

публикувано на 27.04.25 в 08:30

Прозрачното вдъхновява художниците в "Арт позитив 2025"

До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно". "Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То..

публикувано на 26.04.25 в 17:50