Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първо издание на Националната литературна награда "Йордан Радичков"

На 24 октомври се навършат 91 години от рождението на големия български писател Йордан Радичков. Тази година е първото издание на Националната литературна награда за сборник с разкази, нова книга и изложба. 

Събитията за празника започнаха на 23 октомври в гр. Берковица с откриване на изложбата с документални фотографии от пътуването на Йордан Радичков в Сибир, което довежда до написването на най-известния му пътепис „Неосветените дворове“. Представен е и най-известният сборник с новели на автора „Спомени за коне“, който събира в себе си истории за автора Емилиян Станев, за духове и нашествието на великия китайски народ по целия свят, и един от най-запомнящите се текстове на автора – „Спомени за коне“, дал име на сборника. 

На 24 октомври, рождения ден на Йордан Радичков, за първи път се връчват наградите от новата Национална литературна награда „Йордан Радичков“. Тя се присъжда за най-добри сборници с разкази, появили се през последните две години. Лауреатът, освен парична премия, ще получи и отличителния знак на конкурса – бронзова статуетка, изработена безвъзмездно от скулптора Емил Попов, който претворява една от най-известните рисунки на Радичков от сборника „Хора и свраки“. 

Над 50 заглавия от български автори участват в новия национален литературен конкурс. Журито селектира 10 сборника за голямата награда. Имената на победителите ще станат ясни на 24 октомври по време на официална церемония по награждаването в Берковица. Наградите ще връчи Георги Господинов – председател на тазгодишното жури. В програмата са предвидени още литературен базар с номинираните книги и среща разговор с проф. Младенова и проф. Добчев, които ще разкажат за работата си с писателя.

Номинирани автори и сборници за НЛН „Йордан Радичков“ 2020 г.

Антония Апостолова, „Потъване в мъртво море“, изд. „Жанет 45“; Велина Минкова, Бразилски храст“, изд. „Колибри“; Деян Енев, „Лала Боса“, изд. „Рива“; Зорница Гъркова, „Те никога не казват“, изд. „Фама“; Иван Сухиванов, „Хендрикс и още свобода‘, изд. „Либра Скорп“; Йорданка Белева, „Кедер“, изд. „Жанет 45“; Константин Петров, „Ловци на пеперуди“, изд. „Жанет 45“; Палми Ранчев, „Тази вечер нищо не е случайно“, изд. „Жанет 45“; Пламен Антов, „Голямо червено слънце, самотни електрически светлини“, изд. „Ерго“; Соня Тодорова, Незнайните образи хорски“, изд. „Колибри“

Йордан Радичков – внук на писателя, и Горан Атанасов – писател, общински съветник и организатор на честванията в Берковица, разказват подробности в "Артефир". Чуйте разговора в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Нечовек" в Народния театър

"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..

публикувано на 16.01.25 в 13:35

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..

обновено на 16.01.25 в 12:05
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Най-големият грях на предходните управления е поставянето на частния и публичния сектор в конкурентна среда

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17

Денят на "Бийтълс" и още музикални епизоди от живота

16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..

публикувано на 16.01.25 в 09:07