Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътна безопасност в зимни условия

2
Снимка: Радио ВИДИН

Наближавт зимните месеци, в които шофьорите се приканват да карат със зимни гуми и да бъдат внимателни.

Какви мерки обаче взема МВР с оглед на пътната безопасност?

"Никаква мярка към общините и Агенция пътна инфраструктура не е предприета – предупреди Богдан Милчев, председател на Института по пътна безопасност. – Никой няма да проследи дали са изчистени пътищата, дали е подменена маркировката, дали са сменени остарелите, прогнили мантинели.

По Закона за движение по пътищата (ЗДП), ако длъжносто лице не е отстранило констатирани трудности по пътя, се наказва със 7 хил. лева глоба. Нито един кмет или държавен чиновник до момента не е наказан.

Досега подходът към пътната безопасност визира изцяло шофьорите – да са подготвени, да не правят едно или друго, да предприемат трето. Но това е грешен подход – ние, хората, винаги ще допускаме грешки и нежеланието на държавната администрация да промени философията и разбирането си – води до катастрофи", каза Милчев.

"Този ангажимент започва от най-високите нива на управление, в случая от Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДА „БДП“). Тази агенция беше създадена и в резултат от неуморните действия от страна на Института по пътна безопасност, но толкова време след създаването на ДА „БДП“, нейните действия не въплъщават идеите, оповестени „Мисията и принципите“ на Агенцията. За над 18 месеца от своето съществуване Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ не успя да покаже управленски капацитет, нито в преглед и разработване на нормативни актове, нито в разработване на критерии и методически указания, да не говорим пък да предложи, разработи или приеме стандарти по безопасност на движението по пътищата. Извън полезрението на Агенцията остана, че в света има отдавна приети и утвърдени стандарти по безопасност на движението по пътищата" – се казва в статията "Пътната безопасност в България катастрофира", публикувана на сайта на института.

Чуйте (въпреки лошия запис) становището на Богдан Милчев и очаквайте продължение на темата с участници от Държавната агенция за пътна безопасност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да получим пълни знания за лечебните растения - къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20
Стояна Георгиева

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости",..

публикувано на 29.06.24 в 08:50

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители. Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях...

публикувано на 29.06.24 в 08:45
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30