Долорес Дилова представя около 50 картини, излезли от ателието ѝ в последните 2-3 години, в изложбата „Неизбежни часове“ – живопис в изложбения център "Шипка" 6, София. „Неизбежните часове“ на работа идват след срещи с природата, с обсебващи места, които са ѝ въздействали така силно, че е невъзможно да не изрази това въздействие.
Всяка една история има ново начало в картините, местата заживяват нов живот в тях, отвъд реалността. Те променят художничката наблюдател, а една промяна не остава статична, води до други промени, влияе, рефлектира в работите, в състоянията, изразени в нейната живопис.
Долорес Дилова се вълнува как понякога на пръв поглед случайното неизбежно води в нови посоки. Всичко е било и ще бъде верига от неизбежни връзки, последователни натрупвания, на които тя придава нов смисъл.
"Неизбежни са часовете в ателието. Аз съм от художниците, които си изкарват изцяло времето в ателието, ако не съм сред природата. Вярна съм на себе си. За мен е важно откровението и да не се повтарям. Изразявам това, което е около мене, обаче търся в картината да има и още нещо, но съм далеч от натурните пейзажи... Не е важно само изображението, а внушението." – казва Долорес Дилова.
Нейното творческо кредо е искреност и откровеност, без специални концепции и извън теченията и определенията за модерност да върви по своя път. Това, което я владее, е цветът – дълбочината му, нюансите, ролята му в предаването на лично внушение за мястото, за преживявания и срещи.
Последно нарисуваните картини са рефлексия от дългоочаквано, но несбъднато пътуване, един поглед през завесата на ограниченията.
Изложбата може да бъде разгледана до 10 ноември 2020 г.
Снимки Антонио Георгиев-Хаджихристовъ
Долорес Дилова е родена през 1960 г. в Плевен. Рисува от седемгодишна и на тази възраст става носител на награда от конкурс за детски рисунки в Италия с председател на журито Хенри Мур. Долорес Дилова завършва Художествената академия – София, специалност “Живопис” при проф. Иван Кирков. Участвала е в изложби в Австрия, Франция, САЩ, Русия, Англия, Гърция, Италия, Унгария и др. Самостоятелни изложби: София, Париж, Канзас сити (САЩ), Аоста (Италия), Драма (Гърция), Берлин, Амстердам, Лондон (2009), Москва (2009), Хангджоу, Китай (2014), Белград (2017), и др. Долорес Дилова е носител на Първа награда в конкурса “Млад живописец” 1987 г. и Наградата на конкурса “Човекът и морето” 1988 г., Голямата награда на СБХ на Биенале на малката форма, 2008 г., Голямата награда за живопис на Бианале “Приятели на морето”, Бургас 2014. Предоставила е авторско право на нейни картини в имение в Портланд, САЩ, за заснемане на холивудския филм “Картината” (The Picture) с участието на Никълъс Кейдж. Избрана е в албум „50 жени художнички в българската живопис за периода XIX-XX век“, спонсорирана от руския княз Никита Лобанов-Ростовски.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg